Gmina Kamień

110 lat OSP Witkowo

Robert Lida, 25 maj 2017, 13:40
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę 110 rocznicę powstania jednostki OSP hucznie obchodzili druhowie z Witkowa. Uroczystość połączono z Gminnym Dniem Strażaka. W tej wsi nie ma chyba rodziny, w której przynajmniej jeden z członków nie byłby strażakiem.
110 lat OSP Witkowo

Urodzinowe zdjęcie członków OSP Witkowo

110 lat OSP Witkowo

Prezes Piotr Sałasiński

 

Strażacy z jednostek działających na terenie gminy Kamień, prowadzeni przez samochody z włączonymi sygnałami alarmowymi oraz poczty sztandarowe, przemaszerowali na plac przy remizo-świetlicy. Tam dowódca pododdziałów, druh Józef Dobber, złożył meldunek prezesowi gminnemu o gotowości do uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu strażackiego rozpoczęła się uroczysta msza święta, odprawiana przez ks. wikariusza z Kamienia Piotra Pazdę oraz proboszcza z Płocicza ks. Marcina Zabrockiego. W swojej homilii ks. Pazda mówił o powołaniu, jakim jest noszenie strażackiego munduru. Dziękował druhom za ich pracę na rzecz lokalnych społeczności oraz przywiązanie do Kościoła mimo zmian ustrojowych i kulturowych. Na zakończenie kapłan poświęcił figurę św. Floriana, patrona strażaków, która stanie w tutejszej remizie. Druhów i licznych gości powitał prezes OSP Witkowo Piotr Sałasiński. Przedstawił również ponad 100-letnią historię jubilatki. To na ręce prezesa samorządowcy, ze starostą Jarosławem Tadychem i burmistrzem Wojciechem Głomskim na czele, oraz inni zaproszeni goście składali listy gratulacyjne i najlepsze życzenia. Wyróżniającym się druhom wręczono medale i odznaki resortowe. Po oficjalnej uroczystości młodzież skupiona wokół miejscowej świetlicy dała krótki występ artystyczny, a druhowie zasiedli do urodzinowego stołu.
Jednostka OSP w Witkowie została powołana do życia rozkazem starosty złotowskiego z dnia 24 kwietnia 1907 roku. Takie jednostki tworzono we wszystkich większych wsiach powiatu złotowskiego. Przedwojennym prezesem był Wacław Kurpiński, a naczelnikiem Maksymilian Daroń. Później historia straży w Witkowie nieodłącznie była związana z klanem Tetzlaffów. Po wojnie naczelnikiem jednostki został Jerzy, który piastował tę funkcję aż do 1990 roku. Jego następcą zastał Roman, który naczelnikiem jest do dzisiaj. W 1959 r. prezesem został Józef Łukowicz, a w 1985 Marian Sokolik. W 2001 r. - Marian Tetzlaff, a w 2011 na czele jednostki stanął obecny prezes Piotr Sałasiński.
Na początku jednostka dysponowała ręczną sikawką konną. W 1963 roku wzbogaciła się o pierwszą motopompę spalinową, a w 1981 roku o motopompę nowszej generacji PO 5, która działa do dzisiaj. W 2013 roku otrzymała z Urzędu Miejskiego w Kamieniu samochód vw T4, który został zaadaptowany na lekki samochód gaśniczy. To był przełomowy moment we współczesnej działalności OSP Witkowo, który dał impuls do jej rozwoju. W szeregi ochotniczej straży zaczęli wstępować nowi, młodzi członkowie. Jednostka systematycznie wzbogaca się o sprzęt i wyposażenie. Młody prezes wspólnie z zarządem nauczyli się pozyskiwać dodatkowe środki od sponsorów i z innych, zewnętrznych źródeł. Wszystkie naprawy i modernizacje w remizie strażacy wykonują sami, w wolnym czasie i bez wynagrodzenia. To właśnie w Witkowie działa jedyny i niepowtarzalny na terenie powiatu esemesowy system powiadamiania mieszkańców o różnych zdarzeniach. To właśnie autorski pomysł nowoczesnych druhów spod znaku związku OSP. Pod względem sprzętowym i organizacyjnym Witkowo nie ma się dzisiaj czego wstydzić. Innym, bardzo ważnym wydarzeniem było oddanie do użytku w 1993 roku remizo-świetlicy, która jest dumą całej wsi. Obiekt w dużej części wybudowano w czynie społecznym, także strażaków. To tutaj koncentruje się jej życie. W Witkowie nie ma szkoły, kościoła, ale jest straż i świetlica, których inne wsie mogą im tylko pozazdrościć i nie chodzi o budynek, tylko o ludzi, którzy wokół niego się koncentrują. Strażacy z Witkowa do akcji wyjeżdżają rzadko, ale za to potrafią robić wiele innych, ważnych dla swojego otoczenia rzeczy.

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...