Gmina Więcbork

50 lat KGW Zabartowo

Robert Lida, 31 październik 2019, 11:32
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę półwiecze swego istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Zabartowie. Na obchody jubileuszu panie zaprosiły licznych gości i swoich mężów. W tym roku koło w Zabartowie odnotowało znaczący sukces. W jego szeregi wstąpiło 10 nowych, młodych członkiń.
50 lat KGW Zabartowo

Pamiątkowa fotografia członkiń KGW Zabartowo

50 lat KGW Zabartowo

Historię koła można przeczytać w kronice

Uroczystość w świetlicy wiejskiej rozpoczęła Katarzyna Balcer, która 50 lat działalności koła zmieściła na 3 kartkach papieru. Kogo interesowały szczegóły, mógł zajrzeć do opasłej kroniki prowadzonej od początku jego istnienia. Przewodnicząca Halina Łata gratulacje dla członkiń rozpoczęła od seniorek, które dziś mają więcej niż 80 lat. Są to panie: Stefania Ormińska, Marianna Łata i Jadwiga Soból. Chwilę później mogliśmy się przekonać, że KGW w Zabartowie łączy pokolenia. W tym roku w jego szeregi wstąpiło 10 nowych, młodych i co ważne aktywnych członkiń. Dla nich też znalazły się stosowne laurki. Następnie przed przewodniczącą ustawił się długi ogonek oficjeli z życzeniami, kwiatami i prezentami. Był więc burmistrz z przewodniczącą rady miejskiej, przewodnicząca Gminnej Rady KGW z prezesem Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych czy prezes Lokalnej Grupy Działania, który właśnie swój prywatny biznes przenosi do Zabartowa. Już tradycyjnie LGR kołu obchodzącemu jubileusz ufundowała okazały tort. Prezes miejscowej OSP i zarazem radny powiatowy Ireneusz Balcer miał kłopot z wyborem prezentu, więc przekazał paniom gotówkę. Ksiądz proboszcz Piotr Orzechowski trochę się spóźnił, ale wiadomo: październik miesiącem różańca.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wzniesiono toast i odśpiewano „Sto lat”. Później panie wspólnie ze swoimi „połówkami” bawiły się przy muzyce do białego rana.
Jak mówi kronika, Koło Gospodyń Wiejskich w Zabartowie zostało utworzone 16 października 1969 roku. Jego założycielką była miejscowa nauczycielka Helena Lewicka. Pierwszą przewodniczącą została Jadwiga Soból, która tę funkcję pełniła do 1976 roku. Jej następczyniami były kolejno: Marianna Łata, Jolanta Okonek, Jadwiga Danielewska, Krystyna Balcer i Jolanta Soból. W 2006 roku obowiązki przewodniczącej objęła Halina Łata. W związku z tym, że we wsi nie było świetlicy, panie spotykały się w swoich domach. Organizowano kursy, szkolenia i spotkania okolicznościowe. Obecnie charakter działalności koła nieco się zmienił. Panie organizują wspólne wycieczki, imprezy z okazji Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Włączają się do akcji charytatywnych, reprezentują wieś, gminę i powiat na imprezach plenerowych, uczestniczą w konkursach estetyki zagrody czy po prostu spotykają się, aby poplotkować. Pomagają też organizować sołeckie imprezy, współpracują z radą sołecką, strażakami i Szkołą Podstawową w Pęperzynie. Koło obecnie liczy 31 członkiń, w tym 4 honorowe.