stat4u
Kamień

Barbarzyństwo na cmentarzu

Robert Środecki, 14 luty 2019, 10:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na cmentarzu parafialnym w Kamieniu nieznani sprawcy zdewastowali kilka nagrobków i uszkodzili figurę Chrystusa przy mogiłach zmarłych kapłanów. Ten akt barbarzyństwa na niedzielnej mszy świętej potępił proboszcz miejscowej parafii ks. Eugeniusz Pepliński. O zajściu poinformował i kurię diecezjalną i policję, która prowadzi postępowanie.
Barbarzyństwo na cmentarzu

Czy to zwykli wandale zniszczyli na cmentarzu parafialnym w Kamieniu kilka nagrobków?

Barbarzyństwo na cmentarzu

Uszkodzona figura Chrystusa

Do aktów wandalizmu na cmentarzu parafialnym w Kamieniu doszło między 29 stycznia a 6 lutego.
– W tym czasie nieznani sprawcy zniszczyli 9 nagrobków poprzez połamanie i potłuczenie płyt nagrobnych, uszkodzili figurę Chrystusa i zniszczyli betonowe wazony. O zdarzeniu poinformował nas ksiądz proboszcz. Trwają czynności zmierzające do ustalenia wszystkich pokrzywdzonych. Nie jest to wcale takie proste, ponieważ niektórzy zmarli, których nagrobki zostały uszkodzone, nie mają żadnej rodziny w Kamieniu. Jednocześnie prowadzimy działania zmierzające do ustalenia i ujęcia sprawców. Prowadzimy czynności w związku z art. 262 kk (Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2) – informuje Wiesław Szczepanik z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie. Na niedzielnej mszy świętej akt barbarzyństwa potępił ks. proboszcz Eugeniusz Pepliński:
– Z przykrością informuję wszystkich parafian, że w minionych dniach dokonano na miejscowym cmentarzu w Kamieniu Krajeńskim dewastacji i zbezczeszczenia miejsca kultu religijnego. Uszkodzono 9 nagrobków, przewracając krzyże, tablice nagrobne, a nawet wazony na kwiaty oraz łamiąc lewą rękę figury Chrystusa przy grobach zmarłych kapłanów. Sprawę zgłosiłem w miejscowym komisariacie policji, która od razu podjęła się odpowiednich działań w celu wykrycia sprawców. Ktokolwiek by wiedział, kto spowodował ten haniebny występek, w sumieniu jest zobowiązany o odpowiednią informację w biurze parafialnym lub komisariacie policji. Również z obowiązku o tym incydencie została poinformowana Kuria Diecezjalna Pelplińska. Ci sprawcy wyzuci są z wszelkich ludzkich odruchów i uszanowana sacrum świętości, nawet w miejscu wiecznego spoczynku zmarłych. Nie mam już więcej słów i po ludzku tego pojąć nie umiem. Do sprawy bulwersującej mieszkańców Kamienia i okolic będziemy wracać.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...