stat4u
Więcbork

Bawialnia dla seniorów gotowa

Robert Środecki, 16 sierpień 2018, 10:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W Więcborku zakończyła się kosztowna adaptacja zdewastowanego budynku gospodarczego przy urzędzie miejskim na centrum usług społecznych. Inwestycja pochłonęła prawie 3 miliony złotych. Obiekt wygląda imponująco, ale kwota wydatkowana na remont poraża.
Bawialnia dla seniorów gotowa

... a tak wygląda dzisiaj

Bawialnia dla seniorów gotowa

Tak budynek gospodarczy przy magistracie wyglądał kilka miesięcy temu...

 

W ostatnim kwartale ubiegłego roku Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdecydował o dofinansowaniu kilkunastu przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z polityką społeczną. Wśród nich znalazła się przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego znajdującego się przy Urzędzie Miejskim w Więcborku. Ma tam powstać nowoczesne centrum usług społecznych. – Nasz projekt przewiduje utworzenie centrum usług społecznych, którego celem będzie zwiększenie dostępności usług opiekuńczych dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ma to być miejsce wsparcia zapewniające dzienną opiekę – mówiła na naszych łamach Izabela Szmaglińska z Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku. W Więcborku, drugim co do wielkości mieście powiatu, brakuje przestronnych pomieszczeń dla osób starszych i potrzebujących, które chciałyby wspólnie spędzić czas. – Ta inwestycja załatwi nam kilka spraw. Powstaną przestronne pomieszczenia dla osób starszych i potrzebujących, powstanie miejsce, w którym będzie można zorganizować sesje rady miejskiej. Na najniższej kondygnacji pomieszczenia dla naszych pracowników socjalnych zostaną gruntownie wyremontowane. Cały budynek zostanie zagospodarowany, ponadto przybędzie dodatkowych 30 miejsc parkingowych – mówił na naszych łamach Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka. Przy urzędzie miejskim powstało coś na wzór Centrum Aktywności Społecznej, które znajduje się przy ulicy Jeziornej w Sępólnie. Obiekt ma szereg okazjonalnych zastosowań. W centrum usług społecznych, które powstanie w Więcborku mają być świadczone usługi opiekuńcze na bazie klubu samopomocy: warsztaty tematyczne, spotkania dyskusyjne, imprezy integracyjne, aerobik dla seniorów, szkolenia i szereg innych. W ramach nowego podmiotu funkcjonować będzie klub samopomocy, świadczący wsparcie podczas pobytu dziennego, przez min. 3 dni w tygodniu. Planuje się, że z usług centrum w trakcie realizacji projektu skorzysta około 60 osób. Na przebudowę i gruntowny remont obiektu oraz budowę parkingu samorząd zabezpieczył 2,885 mln zł. Do ogłoszonego przez magistrat przetargu przystąpiła tylko jedna firma oferując cenę 2,881 mln zł. W lutym burmistrz Więcborka podpisał umowę z wykonawcą, zakładem usług murarskich Jarosława Kołodziejskiego z Cekcynka. Inwestycja otrzymała duży zastrzyk finansowy. 1,803 mln zł na sfinansowanie prac remontowo budowlanych pochodzi ze źródeł zewnętrznych, resztę w ramach wkładu własnego musi wygospodarować gmina. – Ponadto zamierzamy pozyskać środki zewnętrzne z RPO na wyposażenie centrum i jego funkcjonowanie. Liczę, że uda się zdobyć około 1 mln zł – dodaje Izabela Szmaglińska. Realizacja zadania właśnie dobiegła końca. Budynek przeszedł już niezbędne odbiory techniczne. Niebawem dojdzie do uroczystego otwarcia.
Wielu mieszkańców Więcborka krytykuje tę inwestycję, uważając, że w mieście i gminie są pilniejsze potrzeby takie jak budowa dróg, prostowanie koślawych chodników i wiele innych. Są również zwolennicy, którzy twierdzą, że takie miejsce seniorom się należy.  
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...