stat4u
Sępólno

Będzie przedszkole nr 3

Robert Lida, 25 lipiec 2019, 13:44
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Jest twarda decyzja o budowie nowego przedszkola w Sępólnie. Dwie istniejące placówki pękają w szwach, a od 1 września aż 6 oddziałów przedszkolnych będzie funkcjonowało poza przedszkolami, czyli w obu miejskich szkołach. Nowa placówka powstanie przy ulicy Targowej.
Będzie przedszkole nr 3

Nowe przedszkole ma powstać w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się targowisko

O katastrofalnej sytuacji lokalowej sępoleńskich przedszkoli mówiono podczas czerwcowej sesji rady miejskiej. Dzieci dosłownie upycha się w każdym jeszcze wolnym pomieszczeniu, a i tak kolejne oddziały są wyprowadzane poza budynki przedszkoli. Podczas sesji wielokrotnie padało stwierdzenie o konieczności budowy nowego przedszkola. Decyzja w tej sprawie wreszcie zapadła.
– Decyzja o budowie nowego przedszkola jest, ale jeszcze nie ma odzwierciedlenia w budżecie gminy. Plan jest następujący: obecnie przygotowujemy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru ulicy Targowej. Tam mamy wolną, gminną działkę. Procedura trwa, ale myślę, że do końca tego roku rada ten plan uchwali. W przyszłym roku zlecimy opracowanie dokumentacji, a w kolejnym nastąpiłaby realizacja inwestycji. Zakładamy, że będzie to placówka 6-oddziałowa. Dla zminimalizowania kosztów budynek miałby być jednokondygnacyjny i niepodpiwniczony. Są gotowe projekty i to byłoby najtańsze rozwiązanie. Zależy czy taki gotowy projekt zmieści się w naszej działce. Robiliśmy rozeznanie w gminach, gdzie budowano lub buduje się nowe przedszkola. Koszt takiej inwestycji to od 3 do 8 milionów złotych. Przy naszych założeniach może to być około 4 milionów. Dla budżetu gminy to spore obciążenie, dlatego szukamy środków zewnętrznych. Niestety, na razie nie ma programów na budowę takich placówek – mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski.
Można się tylko cieszyć, że wreszcie podjęto męską decyzję. Upychanie przedszkolaków w schowkach na miotły do niczego dobrego nie prowadzi. Tym bardziej że posiadane dane demograficzne wskazują na stałą liczbę urodzeń w kolejnych rocznikach, które przyjdą do przedszkola.
Działka, na której ma powstać nowe przedszkole, to teren dawnego targowiska miejskiego położony za Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, ale z wjazdem od strony ulicy Targowej. Część dawnego targowiska podzielono na działki budowlane i sprzedano, a część na wniosek Samorządu Mieszkańców osiedla numer 1, na czele którego stał wówczas Kazimierz Drogowski, zarezerwowano na cele społeczne. Miało to być miejsce imprez i spotkań mieszkańców. Kilka takich imprez się odbyło, ale ta lokalizacja się nie sprawdziła. Obecny zarząd osiedla nie jest zainteresowany tą działką. Dobrze się stało, że wybrano taką lokalizację. Miasto rozbudowuje się w kierunku zachodnim. Przybywa tam mieszkańców, a usług publicznych nie.
Przypomnijmy, że wcześniej w Sępólnie funkcjonowały już trzy przedszkola. Jedno z nich mieściło się w baraku obok urzędu miejskiego. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się oddział KRUS-u. Małe przedszkole funkcjonowało również na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zacisze”, w budynku, który miał być ogrodową świetlicą, a obecnie funkcjonuje w nim Bar Zacisze.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...