Będzie trzeci oddział

Robert Lida, 23 wrzesień 2012, 01:49
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dobra wiadomość dla rodziców, których dzieci nie zostały przyjęte do Samorządowego Przedszkola w Sośnie. Rzutem na taśmę udało się pozyskać środki na uruchomienie dodatkowego oddziału dla 25 dzieci w wieku 3 i 4 lat. W czwartek radni jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu do unijnego programu „Maluch w przedszkolu”.
Będzie trzeci oddział

Sośnieńscy radni wrócili do pracy po wakacyjnej przerwie. Fot. Robert LIda

Kilka miesięcy temu przecinano wstęgę w wyremontowanym przedszkolu. Jedna z sal gotowych na przyjęcie dzieci ciągle pozostaje pusta.
– Utrzymanie jednego oddziału to około 100 tysięcy złotych. Stać nas tylko na dwa oddziały - mówił wówczas wójt Leszek Stroiński.
Od 1 września do przedszkola uczęszcza 54 dzieci. To i tak o 16 więcej niż rok temu. Mimo tego zabrakło miejsc dla kolejnych kilkanaściorga. Rodzice wspierani przez radnych pisali petycję do władz gminy, ale bez skutku. Popisali się jednak gminni urzędnicy i wytropili unijny program pn. „Maluch w przedszkolu”, który wspiera działalność przedszkoli. Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na przystąpienie gminy Sośno do tego programu. Będzie on realizowany od października 2012 roku do czerwca 2014. Jego szacowana całkowita wartość to 461.343 złotych, 85% tej sumy będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Wkład własny gminy to około 70.000 złotych w ciągu trzech lat budżetowych.
– Pieniądze te są przeznaczone nie tylko na utrzymanie dodatkowego oddziału przedszkolnego, ale również na zakup wyposażenia: mebli, pomocy dydaktycznych, materiałów potrzebnych do pracy z dziećmi, doposażenie placu zabaw, a także zajęcia dodatkowe z rytmiki, baletu, korektę wad postawy. Projekt przewiduje również wsparcie dwóch oddziałów dla dzieci w wieku 5 i 6 lat, które już funkcjonują - dodaje wójt Stroiński.
Rodzice będą wnosić opłaty na dotychczasowych, ustalonych zasadach. Dyrektor przedszkola ma dwa tygodnie na nabór dzieci. Od 1 października nowy oddział powinien już funkcjonować.

Wójt wystawił sobie czwórkę
Już tradycyjnie na wrześniowej sesji radni zapoznali się z informacją o przygotowaniu szkół do nowego roku szkolnego. W tej dziedzinie wielkich wstrząsów nie należy się spodziewać. Sieć szkół w gminie Sośno już dawno została zoptymalizowana. Dwa zespoły szkół oraz samodzielna Szkoła Podstawowa
w Przepałkowie w pełni zaspokajają potrzeby. Co roku pewnym korektom ulegają jedynie liczby. W tym roku do szkół prowadzonych przez gminę uczęszcza łącznie 492 uczniów: 295 do szkół podstawowych i 197 do gimnazjów. W stosunku do roku poprzedniego jest to liczba mniejsza o 11. Z kolei liczba oddziałów nie uległa zmianie. Rodzice, którzy mają w tej chwili możliwość wyboru, wysłali do klasy pierwszej tylko dziewięcioro 6-latków. Potwierdza to tylko ogólnokrajową tendencję. Nad sprawnym przebiegiem procesu dydaktycznego w szkołach czuwa 69 nauczycieli, w tym 20 niepełnozatrudnionych. W związku z przedstawioną informacją nikt nie biadolił, że jest mało uczniów, mało pieniędzy. Po prostu w Sośnie dają sobie z tym radę.
– Kadrę, wyposażenie, stan budynków i organizację pracy szkół oceniam na dobre – podsumował swoje wystąpienie wójt Stroiński.
Zapytany przez nas, dlaczego użył słowa „dobre”, odpowiedział: – Zawsze coś można jeszcze poprawić.
Na sesję zaproszono 21 uczniów, którzy w obecności radnych i swoich rodziców otrzymali stypendia wójta za wyniki w nauce za rok szkolny 2011/2012. Aby takie stypendium otrzymać, należało osiągnąć średnią ocen powyżej 5,07. Oprócz kopert z zawartością stypendyści otrzymali listy gratulacyjne.
Oto nazwiska najlepszych uczniów w gminie:

n  Szkoła Podstawowa w Sośnie
Kamila Konopacka,
Monika Kryger,
Ewelina Żarczyńska,
Marta Tuckun,
Julia Kaczorowska,
Paulina Dyrka,
Marcel Stasik,
Paulina Siwiec,
Hanna Zielińska;
n  Szkoła Podstawowa w Wąwelnie
Izabella Łassa,
Szymon Suchomski,
Amelia Raźna,
Agnieszka Ciszak,
n  Szkoła Podstawowa
w Przepałkowie
Batrosz Nowak;
n  Gimnazjum w Sośnie
Anna Zygowska,
Krzysztof Golec,
Monika Dolatowska,
Aleksandra Heymann;
n  Gimnazjum w Wąwelnie
Marta Kowalczyk,
Katarzyna Miklasz,
Karolina Kunca.

Nagrodzono również: Paulinę Salzweder, Natalię Gackowską, Dawida Rąpalskiego, Przemysława Półgęska i Dawida Bettina - laureatów ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”.
– W tę kampanię włączyliśmy wszystkich uczniów z terenu gminy. Brali oni udział w zajęciach profilaktycznych i rywalizacji sportowej. Odbył się bieg uliczny, zorganizowano gry i zabawy sprawnościowe oraz wycieczki. Uczestnicy przygotowali gazetki i plakaty. Dodatkowo dzieci ze szkoły w Sośnie wzięły udział w konkursie plastycznym i literackim - mówiła Ewa Kwasigroch, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie, która od lat koordynuje kampanię na terenie gminy.

Nowy podział na obwody głosowania
Radni przyjęli uchwałę w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania. Nad tym dokumentem pracowano od wielu miesięcy, ale wprowadza on prawdziwą rewolucję, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Kolejne wybory samorządowe w 2014 roku do rad gmin odbędą się według nowych zasad. Dzięki nowemu podziałowi na okręgi mniejsze środowiska będą miały szansę na umieszczenie swoich przedstawicieli w samorządzie gminnym. Zmiany te są związane z nowelizacją kodeksu wyborczego. W miejsce dotychczasowych okręgów wielomandatowych powstaną okręgi jednomandatowe. Liczba okręgów odpowiada liczbie radnych w danej radzie. W nowym podziale gminy na obwody głosowania jest pięć takich obwodów. Uchwała określa również ich granice oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...