Powiat

Boże Ciało inaczej niż zwykle

Robert Lida, 25 czerwiec 2020, 10:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Tylko w kilku mniejszych parafiach naszego powiatu odbyły się tradycyjne procesje z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Bożego Ciała. 700-letnią tradycję zaburzyła pandemia koronawirusa.
Boże Ciało inaczej niż zwykle

LUTOWO

Boże Ciało inaczej niż zwykle

SĘPÓLNO

Po nietypowych Świętach Wielkanocnych mieliśmy zupełnie nietypowe Boże Ciało. W Polsce zostało ono ustanowione dokładnie 700 lat temu w 1320 roku przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie. W tym dniu jak kraj długi i szeroki na ulicę wychodziły procesje z Najświętszym Sakramentem. Tym razem było inaczej. 
W związku z panującą sytuacją epidemiczną większość biskupów zaleciła, aby procesje ograniczyć do terenów przykościelnych. Tak też było w zdecydowanej większości parafii z terenu powiatu sępoleńskiego, zwłaszcza należących do diecezji pelplińskiej. Natomiast w kilku parafiach diecezji bydgoskiej procesje odbyły się 
w dotychczasowej formie. Tak było w Wielowiczu, Zabartowie czy Lutowie. Proboszczowie prosili wiernych o zasłanianie ust i nosa oraz o zachowanie dystansu na trasie procesji. Z tym pierwszym bywało różnie. Jakby tego było mało, na głowy uczestników lały się strugi deszczu i dlatego obowiązkowym wyposażeniem stały się parasolki. Boże Ciało A.D. 2020 na pewno przejdzie do historii.
 
ZABARTOWO