stat4u
Więcbork

Centrum usług społecznych za trzy miliony

Robert Środecki, 19 październik 2017, 13:46
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ciągu najbliższego roku przy Urzędzie Miejskim w Więcborku powstanie nowoczesne Centrum Usług Społecznych. Gmina zamierza gruntownie przebudować i odświeżyć budynek gospodarczy, w którym znajdują się pomieszczenia socjalne dla pracowników. Całość ma kosztować około 3 mln zł.
Centrum usług społecznych za trzy miliony

W tym budynku powstanie Centrum Usług Społecznych

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdecydował o dofinansowaniu kilkunastu przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z polityką społeczną. Wśród nich znalazła się przebudowa, rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego znajdującego się przy Urzędzie Miejskim w Więcborku. Ma tam powstać nowoczesne Centrum Usług Społecznych. – Nasz projekt przewiduje utworzenie Centrum Usług Społecznych, którego celem będzie zwiększenie dostępności usług, w szczególności usług opiekuńczych, dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Planujemy tam świadczyć usługi wsparcia na rzecz poprawy dostępu do usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi, w tym starszymi i z niepełnosprawnościami. Ma to być miejsce wsparcia zapewniające dzienną opiekę – mówi Izabela Szmaglińska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku. W Więcborku, drugim co do wielkości mieście powiatu, brakuje przestronnych pomieszczeń dla osób starszych i potrzebujących, które chciałyby wspólnie spędzić czas. - Ta inwestycja załatwi nam kilka spraw. Powstaną przestronne pomieszczenia dla osób starszych i potrzebujących, powstanie miejsce, w którym będzie można zorganizować sesje rady miejskiej. Na najniższej kondygnacji pomieszczenia dla naszych pracowników socjalnych zostaną gruntownie wyremontowane. Cały budynek zostanie zagospodarowany, ponadto przybędzie dodatkowych 30 miejsc parkingowych – mówi Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka. Przy urzędzie miejskim powstanie coś na wzór Centrum Aktywności Społecznej, które znajduje się przy ulicy Jeziornej w Sępólnie. Obiekt, pomimo tego, że na co dzień stoi niemal pusty, ma szereg zastosowań. W Centrum Usług Społecznych, które powstanie w Więcborku, mają być świadczone usługi opiekuńcze na bazie klubu samopomocy: warsztaty tematyczne, spotkania dyskusyjne, imprezy integracyjne, aerobik dla seniorów, szkolenia i szereg innych. W ramach nowego podmiotu funkcjonować będzie klub samopomocy, świadczący wsparcie podczas pobytu dziennego, przez min. 3 dni w tygodniu. Planuje się, że z usług centrum w trakcie realizacji projektu skorzysta około 60 osób. Przebudowa i gruntowny remont obiektu oraz budowa parkingu ma kosztować 2,983 mln zł, z czego 1,803 mln zł będzie pochodziło ze źródeł zewnętrznych, resztę w ramach wkładu własnego musi wygospodarować gmina. – Ponadto zamierzamy pozyskać środki zewnętrzne z RPO na wyposażenie centrum i jego funkcjonowanie. Liczę, że uda się zdobyć około 1 mln zł – dodaje Izabela Szmaglińska. – Przetarg na wykonanie tego zadania ogłosimy i rozstrzygniemy w tym roku natomiast realizacja nastąpi w przyszłym roku – dodaje burmistrz Więcborka.
Na jednym z forum internetowych już rozgorzała dyskusja na temat opisanej powyżej inwestycji. Część osób, które się tam wypowiadają, podważa jej sens. Forumowicze piszą, że w gminie najważniejsza jest budowa dróg i chodników oraz szeroko pojęta poprawa bezpieczeństwa. Ponadto sygnalizują brak żłobka. Jego obecność odciążyłaby rodziców i z pewnością przyczyniłaby się do wzrostu demograficznego. To merytoryczne argumenty. Nie znaczy to jednak, że osoby starsze i potrzebujące należy spychać na społeczny margines. Wydaje się, że największe kontrowersje wzbudza wysoki koszt planowanej inwestycji. Od wielu lat nad Wisłą buduje się bardzo drogo i byle jak. Dotyczy to głównie sfery publicznej.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...