Powiat

Chcieli za dużo, nie dostali nic

Robert Środecki, 22 grudzień 2020, 14:25
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Gminy Więcbork i Kamień otrzymają kilka milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tym razem gmina Sępólno nie dostanie ani grosza. Planowana dotacja miała być wydatkowana na budowę nowego przedszkola w największym mieście powiatu. Źródeł finansowania trzeba będzie poszukać gdzie indziej.
Chcieli za dużo, nie dostali nic

Tak ma wyglądać nowe przedszkole

Chcieli za dużo, nie dostali nic

Wojewoda ogłasza wyniki konkursu

W ubiegły wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował o rozstrzygnięciu konkursu i ogłosił listę samorządów, które otrzymają wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
– W ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych do samorządów z naszego województwa trafią kolejne miliony złotych, a konkretnie przeszło 197,5 mln zł. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że wsparcie samorządów jest szczególnie ważne i potrzebne, przede wszystkim po to, żeby utrzymać wysoki poziom inwestycji w samorządach i dać szansę polskim przedsiębiorcom, wykonawcom, aby te prace mogli zrealizować. To jednocześnie rozwój wielu firm i utrzymanie miejsc pracy. Bardzo się cieszę, że jako wojewoda mogę w tym procesie, dziele budowy i rozbudowy Polski uczestniczyć – mówił we wtorek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. 
Na liście zadań, które otrzymają dofinansowanie znalazły się 92 inwestycje. Gmina Kamień otrzyma 600 tys. zł na montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i 750 tys. zł na budowę drogi na odcinku Polna – Strzelecka wraz z niezbędna infrastrukturą. Przyznana dotacja stanowi 75% kosztów planowanych inwestycji. Jeszcze więcej środków trafi do Więcborka. Gmina otrzyma 825 tys. zł na budowę świetlicy wiejskiej w Wituni wraz z niezbędną infrastrukturą. Planowany do realizacji budynek będzie obiektem jednokondygnacyjnym. Jego powierzchnia zabudowy wynosić będzie około 250 m2. To nie koniec dobrych wiadomości dla Więcborka. Gmina otrzyma również 2,7 mln zł na przebudowę i rozbudowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Więcborku. 
„Przebudowa sali gimnastycznej dotyczy przystosowania istniejącego obiektu do obecnych standardów i wymogów w zakresie higieny. Powierzchnia projektowanej rozbudowy to około 350 m2. Rozbudowana część będzie miała widownię na około 180 osób, szatnie, pomieszczenia socjalno- -bytowe i siłownię. Ponadto część istniejąca zostanie zmodernizowana i przebudowana. Obiekt objęty inwestycją powstał w latach 70. i wymaga kapitalnego remontu. Przebudowany budynek będzie zmodernizowany również pod względem energetycznym (ocieplone ściany, dach, nowa stolarka okienna i drzwiowa)” - czytamy w krótkim opisie projektu. Dofinansowanie pokryje 75% kosztów planowanych inwestycji. 
Tym razem ani grosza nie otrzymała gmina Sępólno, która złożyła wniosek na najbardziej kosztowny projekt, jakim jest budowa przedszkola. Burmistrz nie kryje swojego zdziwienia i rozczarowania.
– Będziemy wyjaśniać, co się stało, ponieważ nasz wniosek spełniał wszystkie kryteria. Niektóre samorządy otrzymały dofinansowanie dwóch wniosków. Uważam, że nasz wniosek albo nie dotarł do ministra, albo nie został oceniony. Nie możemy się z tym pogodzić. Chcemy uzyskać odpowiedź, dlaczego tak się stało. Będziemy interweniować w tej sprawie u wojewody, ministra, a jak trzeba będzie, to również u premiera. Zdaję sobie sprawę, że nasz wniosek opiewał na kwotę 10 mln zł, ale nie musieliśmy otrzymać pełnego dofinansowania. Na stronach internetowych opublikowano jedynie listę wniosków, które otrzymały dofinansowanie. Nie ma żadnej punktacji ani uzasadnienia. Jest jeszcze jedna pula środków, o które można się ubiegać, ale wcześniej musimy wiedzieć, co się stało. Budowa przedszkola gminnego bez udziału środków zewnętrznych będzie szalenie trudna – wyjaśniał na gorąco burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. W Kamieniu i Więcborku panuje radość, a w Sępólnie zaskoczenie i niedowierzanie. Do tematu będziemy wracać.