Więcbork

Chociaż na cmentarzu taniej

Robert Lida, 03 grudzień 2020, 10:35
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Rada Miejska w Więcborku wreszcie doprowadziła funkcjonowanie cmentarza komunalnego do zgodności z prawem. Uchwaliła regulamin cmentarza oraz cennik opłat i usług cmentarnych. Z nowego cennika zniknęła przede wszystkim niezgodna z prawem opłata za utrzymanie cmentarza, która wynosiła 673 złote. Nie będziemy się chwalić, ale to nasza zasługa, a właściwie pana Jacka z Sępólna.
Chociaż na cmentarzu taniej

Załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Więcborku Źródło: BIP gmina Więcbork

Chociaż na cmentarzu taniej

Cmentarz Komunalny w Więcborku

Wszystko zaczęło się rok temu, kiedy pan Jacek z Sępólna znalazł raport pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli dotyczący funkcjonowania cmentarzy komunalnych w Polsce. Wyczytał z niego, że prowadzenie cmentarzy komunalnych jest zadaniem własnym gminy i to ona powinna łożyć na jego utrzymanie. Tylko ona, jako właściciel, może ustalać cenniki opłat za usługi cmentarne. Pieniądze z tych opłat są dochodem własnym gminy. 
W tamtym czasie cmentarzem komunalnym w Sępólnie zarządzał gminny Zakład Transportu i Usług. To spółka ustalała w dowolny sposób cennik opłat cmentarnych, a pieniądze, które pobierała z tego tytułu, pozostawały w jej kasie. W cenniku figurowała również pozycja ,,utrzymanie cmentarza - 150 zł”. W myśl obowiązujących przepisów zarządca nie ma prawa takiej opłaty pobierać, ponieważ utrzymanie cmentarza jest zadaniem własnym gminy. Pan Jacek w swym uporze, z naszą niewielką pomocą, doprowadził do tego, że gminni urzędnicy uregulowali funcjonowanie cmentarza w stolicy powiatu do zgodności z prawem. Rada miejska uchwaliła regulamin cmentarza oraz cennik opłat za usługi cmentarne, który stanowi załącznik do tejże uchwały. Z cennika zniknęła wspomniana opłata za utrzymanie cmentarza. 
Kilka miesięcy później zupełnie przypadkowo na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Komunalnej w Więcborku natknęliśmy się na tamtejszy cennik opłat za usługi cmentarne. Nie dość, że nie był ustalony przez radę miejską tylko przez dyrektora spółki, to widniała w nim pozycja ,,utrzymanie cmentarza”. Nie chodziło tutaj bynajmniej o 150 zł, a o kosmiczną kwotę 673 zł. Przez lata ZGK nielegalnie pobierał taką opłatę od osób bliskich zmarłym. Po głębszej analizie okazało się, że w Więcborku funkcjonuje identyczny system jak kiedyś w Sępólnie. 
Na ten temat ukazał się na naszych łamach stosowny artykuł. Władze gminy przyjęły zawarte w nim argumenty ze zrozumieniem. Trudno mieć do nich pretensje. To, co się działo wokół cmentarza, to był stan zastany, funkcjonujący od wielu lat. Szkoda, że kosztem mieszkańców. Po artykule przystąpiono do prac nad uzdrowieniem tej chorej sytuacji, które nieco spowolniła szalejąca pandemia. Trwało to kilka miesięcy, ale jest sukces. W ubiegłą środę Rada Miejska Więcborka podjęła dwie ważne dla funkcjonowania nekropolii uchwały. Pierwsza ustanowiła regulamin cmentarza komunalnego. Ten akt prawa miejscowego reguluje wszystkie sprawy związane z korzystaniem z cmentarza: sprawy dotyczące obowiązków właściciela, powierzania obowiązków zarządcy, aż po sprawy porządkowe. Warto wiedzieć, że zgodnie z regulaminem w okresie od 1 kwietnia do 30 września cmentarz jest czynny wgodzinach od 6 do 22, a w okresie od 1 października do 30 marca w godzinach od 8 do 22, za wyjątkiem dni 1 i 2 listopada. Przebywanie na cmentarzu poza wyznaczonymi godzinami jest zabronione. Druga uchwała przyjęta przez radnych to cennik opłat za usługi cmentarne. Generalnie większość opłat pozostawiono na dotychczasowym poziomie za wyjątkiem opłaty za utrzymanie cmentarza, która od 1 stycznia 2021 roku w Więcborku nie będzie już obowiązywała. Zmieniono też funkcjonujące w cenniku ustalonym przez ZGK niefortunne określenie ,,grób normalny”. Teraz będzie ,,grób ziemny pojedynczy”.
– Te uchwały to pokłosie NIK-owskiej kontroli. Są one przede wszytskim zgodne z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Tym samym od 1 stycznia znika opłata za utrzymanie cmentarza, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jest zadaniem własnym gminy. Teraz nikt nie będzie mógł nam zarzucić jakichś nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego cmentarza komunalnego – mówi burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...