Gmina Kamień

Czeki pod choinkę

Robert Środecki, 22 grudzień 2020, 14:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Gmina Kamień otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 1,350 mln zł. W poniedziałek w mieście gościł poseł PiS Bartosz Kownacki. Parlamentarzysta wręczył burmistrzowi symboliczne czeki. Rządowe wsparcie zostanie wydatkowane na realizację dwóch zadań inwestycyjnych.
Czeki pod choinkę

Wspólne zdjęcie uczestników poniedziałkowego spotkania

Czeki pod choinkę

Poseł Bartosz Kownacki wręcza symboliczne czeki burmistrzowi Kamienia

W ubiegły wtorek Premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę samorządów, które otrzymają wsparcie finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród beneficjentów znalazła się gmina Kamień, która otrzyma w sumie 1,350 mln zł, z czego 600 tys. zł zostanie wydatkowane na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, a 750 tys. zł na budowę ulicy Polnej. Rządowe wsparcie pokrywa 75% planowanych kosztów obu inwestycji. Po kilku dniach od ogłoszenia listy beneficjentów w Kamieniu pojawił się poseł Bartosz Kownacki. W poniedziałek parlamentarzysta wręczył burmistrzowi Wojciechowi Głomskiemu symboliczne czeki. 
– Bardzo się cieszymy z tych pieniędzy. To dla nas ogromne wsparcie. Panele fotowoaltaiczne zostaną zainstalowane na budynkach użyteczności publicznej. W pierwszej kolejności na gminnych szkołach – powiedział podczas spotkania burmistrz Kamienia Wojciech Głomski. 
Bartosz Kownacki stwierdził, że władzom zależało na tym, aby wsparcie finansowe trafiło do jak największej liczby samorządów. Osoby decydujące o podziale środków preferowały małe gminy i powiaty.
– Niektóre gminy przeszarżowały i nie otrzymały wsparcia. Kwoty, o które wnioskowały, były zbyt wysokie. Woleliśmy udzielić pomocy finansowej większej liczbie samorządów, które zamierzają zrealizować tańsze projekty – powiedział wprost Bartosz Kownacki. 
To pewna wskazówka dla władz samorządowych Sępólna. Największe miasto w powiecie nie otrzymało wsparcia na budowę przedszkola. Gmina wnioskowała o 10 mln zł. 
Burmistrz Kamienia Wojciech Głomski oraz kilku radnych obecnych na spotkaniu wykorzystali obecność posła i zasygnalizowali kilka problemów dotykających samorządy. 
– Prawie na każdym spotkaniu z samorządowcami słyszę uwagi na temat śmieci. Rozmawiałem na ten temat z ministrem, który poinformował mnie, że resort pracuje nad tym, aby przepisy nieco rozluźnić. Wiem, że obowiązujące rozwiązania nie są do końca rozsądne, a gminy ponoszą gigantyczne koszty – przyznał Bartosz Kownacki. 
Ważnym tematem, o którym podczas spotkania wspomniał burmistrz, jest konieczność przeprowadzenia modernizacji oczyszczalni ścieków w Zamartem. Na ten cel potrzeba kilku milionów złotych. Burmistrz zaapelował do posła o wsparcie finansowe, ale żadna deklaracja ani obietnica z jego strony nie padła.
Gmina Kamień otrzymała z budżetu państwa 1,35 mln zł pod choinkę. Lepszego prezentu burmistrz nie mógł sobie wymarzyć. Środki pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powinny trafić na konta samorządów na początku przyszłego roku. Wówczas po dokonaniu korekt w budżecie będzie można przystąpić do realizacji inwestycji.