Gmina Kamień

Czy Kamień potrzebuje policji?

Robert Środecki, 04 styczeń 2018, 14:27
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dokładnie rok temu w Kamieniu uroczyście otwarto punkt przyjęć interesantów komendy powiatowej policji. W każdy czwartek w salce narad urzędu miejskiego dyżury pełnili dzielnicowi udzielający porad mieszkańcom. W roku 2017 w punkcie przyjęć pojawiło się zaledwie 38 mieszkańców.
Czy Kamień potrzebuje policji?

W ubiegłym roku w Kamieniu otwarto punkt przyjęć interesantów KPP w Sępólnie

Pięć lat temu poprzedni rząd przystąpił do kontrowersyjnej reformy polegającej na reorganizacji sieci posterunków policji. W opinii policyjnej centrali zmiany miały ograniczyć wydatki na niedoinwestowane służby mundurowe. Reforma doprowadziła do likwidacji wielu posterunków w całym kraju. Negatywne skutki zmian odczuli mieszkańcy Kamienia i Sośna. 1 stycznia 2013 roku posterunek policji w Kamieniu przestał istnieć. Decyzja o likwidacji zaniepokoiła miejscowych samorządowców i mieszkańców miasta. Burmistrz nie krył swojego oburzenia. Od tamtych wydarzeń minęło kilka lat. W międzyczasie mieszkańcy wielokrotnie monitowali o przywrócenie posterunku. Po ostatnich wyborach parlamentarnych zmieniła się władza i rozpoczął się proces reaktywacji pochopnie zamykanych placówek. Wiele wskazuje na to, że posterunek policji w Kamieniu zostanie niebawem ponownie otwarty. Cały czas trwają rozmowy w tej sprawie pomiędzy burmistrzem a komendantem powiatowym, który podejmie ostateczną decyzję. Otwarcie punktu przyjęć interesantów jest pierwszym krokiem zmierzającym do reaktywacji posterunku policji w Kamieniu.
– Cieszę się, że otwieramy punkt przyjęć interesantów w Kamieniu Krajeńskim. Myślę, że jest to początek przywrócenia posterunku policji. Chciałbym podziękować panu komendantowi za przychylność. Odbyło się spotkanie, które ma nam umożliwić przygotowanie budynku do funkcjonowania posterunku – mówił podczas uroczystego otwarcia punktu burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
– Otwarcie tego punktu przyjęć interesantów to ukłon w stronę mieszkańców, którzy będą mogli spotykać się z policjantami na terenie gminy Kamień. Ten punkt daje taką możliwość. Chcemy, żeby w każdy czwartek policjanci mogli przyjmować interesantów i spotykać się z mieszkańcami. Sygnały o potrzebie utworzenia takiego miejsca do nas docierały. Co tydzień dzielnicowi będą się spotykać z mieszkańcami – mówił rok temu mł. insp. Paweł Zawada, komendant powiatowy policji w Sępólnie. Od otwarcia punktu minął okrągły rok. Postanowiliśmy sprawdzić jak funkcjonuje.
– Punkt nadal istnieje i funkcjonuje. Jest otwarty w każdy czwartek. Przyjmują tam dzielnicowi z Kamienia. W roku 2017 pojawiło się 38 interesantów. Myślę, że zainteresowanie byłoby znacznie większe, gdyby punkt był otwarty codziennie – informuje Wiesław Szczepanik, z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie. Po roku funkcjonowania okazuje się, że zainteresowanie punktem nie jest duże. Z suchej statystyki wynika, że są tygodnie, gdy nikt się tam nie pojawia. Pomimo tego posterunek policji ma wrócić do Kamienia. Uroczyste otwarcie planowane jest latem przyszłego roku. Prawdopodobnie właśnie tam odbędą się powiatowe obchody święta policji. Najpierw jednak gmina musi zakończyć remont i adaptację budynku przy ulicy Sępoleńskiej.
Do tematu będziemy wracać.