stat4u
Sępólno

„Don Kichot” na otwarciu nowej sali

Robert Środecki, 31 październik 2018, 10:38
Średnia: 0.0 (0 głosów)
„Don Kichot”, przedstawienie baletowe w wykonaniu artystów Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu,, zainaugurowało działalność zmodernizowanej sali widowiskowej w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki. W komfortowych warunkach popisy tancerzy oklaskiwało 280 widzów. Remont sali, która robi ogromne wrażenie, jest spełnieniem marzeń dyrektor CKiS Julity Maciaszek.
„Don Kichot” na otwarciu nowej sali
„Don Kichot” na otwarciu nowej sali

– To wydarzenie jest okazją do uroczystego otwarcia i oddania do użytku tej pięknej sali. Zmieniło się w niej praktycznie wszystko. Remont kosztował ponad 3,2 mln zł. Na szczęście 1,850 mln zł to dotacja, którą gmina otrzymała ze środków unijnych. Mam nadzieję, że ta sala będzie tętniła życiem, a publiczność będzie wypełniła wszystkie miejsca do ostatniego fotela – powiedział podczas uroczystego otwarcia niedzielnego koncertu burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. Dyrektor CKiS Julita Maciaszek otrzymała od niego bukiet składający się z 28 białych róż.
– Czuję się dzisiaj dokładnie tak samo jak wtedy, kiedy byłam małą dziewczynką i mama kupiła mi kolorowe kredki. Jaka ja byłam wtedy szczęśliwa. Już za chwilę wystąpią tutaj najlepsi z najlepszych, artyści światowej sławy, wirujący tancerze, którzy poruszają się jak jesienne liście na wietrze. Nie mogliśmy zaprosić tutaj wszystkich, więc ogromna prośba do państwa, żebyście to piękno zabrali ze sobą do domu, żebyście byli ambasadorami sępoleńskiej kultury – powiedziała wyraźnie wzruszona Julita Maciaszek.
Po krótkich przemówieniach sceną zawładnęli tancerze, najpierw grupa taneczna CKiS, a potem artyści ze Lwowa. „Don Kichot” to barwne widowisko z udziałem baletu klasycznego, zachwycające bogactwem tańców i kostiumów oraz dowcipną narracją do muzyki Ludwiga Minkusa. Spektakl zaprezentowała 40- -osobowa grupa tancerzy Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu. Głównymi bohaterami przedstawienia na podstawie powieści Cervantesa są: Don Kichot - błędny rycerz z La Manchy, Sancho Pansa - sługa Don Kichota, oberżysta, córka oberżysty i jej ukochany cyrulik Basilio. Scenę wypełniają również przyjaciółki Kitri, przyjaciele Basilia, Cyganie i Cyganki, toreadorzy, para książęca, dwór książęcy, driady, gnomy, potwory i nauczyciel Don Kichota. Spektakl jest bardzo dynamiczny, a wspaniałe tło tworzy muzyka Minkusa.
W połowie przedstawienia widzowie i zaproszeni goście udali się do foyer na kieliszek czerwonego wina. Po ponad dwóch godzinach artystycznych uniesień tancerzy ze Lwowa żegnała owacja na stojąco.
Niedzielny spektakl złotymi zgłoskami zapisze się w historii Centrum Kultury i Sztuki, a może i w historii miasta. Dla tej zasłużonej instytucji otworzyły się zupełnie nowe perspektywy i rozpoczął się kolejny rozdział działalności. Dziękujemy i prosimy o więcej.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...