stat4u
Sypniewo

Dożynki gminno-parafialne

Robert Lida, 12 wrzesień 2019, 10:28
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie odbyły się dożynki gminno-parafialne. Organizatorzy mieli więcej szczęścia do pogody niż dzień wcześniej organizatorzy dożynek powiatowych w Sośnie.
Dożynki gminno-parafialne

Prezentacja sołeckiego artyzmu z wieńcami to niewątpliwa ozdoba korowódu dożynkowego

Dożynki gminno-parafialne

Burmistrz Więcborka sprawiedliwie dzieli chleb w otoczeniu starostów

Po mszy dziękczynnej, odprawianej w miejscowym kościele przez proboszcza ks. Andrzeja Jasińskiego, dożynkowy korowód prowadzony przez kapelę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska przemaszerował na teren ZSCKR. Tam po odśpiewaniu hymnu państwowego dokonał się tradycyjny, dożynkowy obrzęd polegający na przekazaniu starostom dożynek bochna chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbirów gospodarzowi gminy czyli burmistrzowi Waldemarowi Kuszewskiemu. Starostami tegorocznych dożynek byli miejscowi rolnicy: Małgorzata Golik i Michał Wołowiec. Po pokrojeniu chleba na kawałki starostowie wspólnie z burmistrzem częstowali nim mieszkańców, którzy coraz liczniej wypełniali szkolny dziedziniec. W oficjalnych przemówieniach goście siedzący w pierwszym rzędzie dziękowali rolnikom za całoroczny trud i obiecywali pomoc w uzyskaniu rekompensat za straty w uprawach powstałe na skutek suszy. Samorząd w tym względzie zrobił swoje. Zorganizował komisje szacujące straty i przygotował odpowiednie protokoły, które trafią do wojewody. Stronę rządową, która rekompensaty będzie wypłacać, reprezentował sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber. – Wypłaty będą realizowane już w październiku – obiecywał poseł Schreiber.
Uroczystość stała się okazją do tego, aby przyznać tradycyjne tytuły „Rolnika roku gminy Więcbork”. Tytuł w kategorii „Produkcja zwierzęca” przypadł Stanisławowi Kujawie z Puszczy, który posiada 90 sztuk bydła mlecznego. W ciągu 10 lat areał jego gospodarstwa wzrósł o 100 procent, a produkcja o 200 procent. Tytuł w kategorii „Produkcja roślinna” otrzymał Wojciech Fryziak prowadzący gospodarstwo ogrodnicze w Suchorączku specjalizujące się w hodowli roślin ozdobnych.
Ponieważ pogoda sprzyjała, po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na zabawę oraz korzystanie z atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...