Sępólno - Więcbork

Droga krzyżowa

Robert Środecki, Robert Lida, 19 kwiecień 2014, 20:26
Średnia: 0.0 (0 głosów)
SĘPÓLNO. Droga krzyżowa ulicami miasta to już tradycja. Do tej pory odbywała się w Wielki Piątek. W tym roku tydzień wcześniej, kończąc parafialne rekolekcje wielkopostne. WIĘCBORK. W piątek w nabożeństwie wielkopostnym uczestniczyło kilkaset osób. Podczas drogi krzyżowej parafianie w sposób symboliczny odtworzyli drogę Jezusa na śmierć.
Droga krzyżowa

Więcbork. Uczestnicy drogi krzyżowej zmierzają Aleją 600-lecia. Fot. Robert Środecki

WIĘCBORK. "Droga krzyżowa powstała z pragnienia kroczenia śladami Jezusa Chrystusa. W samym zaś nabożeństwie chodzi o zrozumienie sensu cierpienia dla naszego zbawienia. Śmierć na krzyżu będąca kulminacyjnym punktem drogi krzyżowej budzi w chrześcijaninie nadzieję na to, że między ofiarą krzyża a historią ludzkości zachodzi głęboka relacja zbawcza” – czytamy na stronie internetowej więcborskiej parafii. Uczestnicy nabożeństwa przeszli z drewnianym krzyżem głównymi ulicami miasta. Z kościoła powędrowali ulicą Mickiewicza, później skręcili w ulicę Pocztową, następnie aleją 600-lecia i Dworcową, na samym końcu skręcili w ulicę Złotowską. Ostatnią stację zlokalizowano przy starym klasztorku. W piątek 28 marca w kościele parafialnym w Więcborku odbyła się droga krzyżowa dla dzieci i młodzieży. Organizowanie drogi krzyżowej na trwałe wpisało się w chrześcijańską tradycję. Największe w okolicy Misterium Męki Pańskiej odbywa się w Górce Klasztornej. Do Sanktuarium Maryjnego każdego roku przyjeżdżają tysiące wiernych.  

Zobacz zdjęcia


SĘPÓLNO. W ubiegłym roku drogę krzyżową storpedowała śnieżyca, w tym roku towarzyszyły jej zieleniące się już gałązki drzew i krzewów. Wierni wyruszyli z kościoła po wieczornej mszy świętej. Na czele niesiono prosty, drewniany krzyż, a strażacy i bracia kurkowi oświecali drogę oliwnymi lampkami. Krzyż pomiędzy poszczególnymi stacjami nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów: matki, ojcowie, nauczyciele, służba liturgiczna i szafarze, członkowie Caritas, przedstawiciele kościoła domowego, róże różańcowe. Wspólną modlitwę prowadził ks. Tadeusz Czyż. Na poszczególnych stacjach w ciszy i zadumie słuchano fragmentów testamentu błogosławionego Jana Pawła II. Uczestnicy tej wyjątkowej drogi krzyżowej już po zmierzchu dotarli pod krzyż na cmentarzu komunalnym.  

Zobacz zdjęcia

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...