stat4u
Więcbork

Fontanna zamiast parkingu

Robert Środecki, 27 listopad 2011, 21:14
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W przyszłym roku w Więcborku rozpocznie się gruntowna przebudowa placu Jana Pawła II. Przed tygodniem większość radnych zapoznała się z ostateczną wersją projektu rewitalizacji miasta. Radni wnieśli ostatnie poprawki do dokumentacji technicznej. Od samego początku toczy się zażarty spór pomiędzy zwolennikami zachowania miejsc parkingowych a osobami, które chcą wyprowadzić samochody z centrum miasta. Po raz kolejny okazało się, że wody z ogniem nie da się pogodzić.
Fontanna zamiast parkingu

Radny Kazimierz Wilczyński zastanawia się, co by tu jeszcze zmienić

Fontanna zamiast parkingu

Ostateczna wersja projektu rewitalizacji miasta

Projekt przebudowy placu Jana Pawła II wykonuje firma Biprokabel z Bydgoszczy. Na ostatniej sesji rady miejskiej architekci przedstawili efekty swojej pracy. Z prezentacji multimedialnej wynika, że z placu zniknie kilkanaście miejsc parkingowych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika wzdłuż drogi usytuowanej równolegle do promenady. Na samym środku  samorząd chce wznieść fontannę. Rynek ma być obsadzony bujną roślinnością, a ulice i deptaki zostaną pokryte starobrukiem. Całą okolice mają oświetlać stylowe latarnie. Na papierze wszystko wygląda imponująco. Z projektu nie są zadowoleni kierowcy, którzy przez ostatnie lata przyzwyczaili się do parkowania na rynku. – Rada poprzedniej kadencji zatwierdziła taką a nie inną koncepcję przebudowy placu Jana Pawła II. Na tej koncepcji opiera się projekt budowlany. Sądzę, że trzeba uszanować wolę radnych, którzy podjęli takie decyzje – mówił na ostatnim posiedzeniu komisji rolnictwa i infrastruktury burmistrz Więcborka Paweł Toczko. Kością niezgody jest likwidacja kilkunastu miejsc parkingowych. Ponadto opracowany projekt zakłada ograniczenie ilości miejsc dla samochodów w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.
W tej chwili kierowcy mogą parkować auta po obu stronach drogi. W przyszłości ma się to zmienić, ponieważ samochody będzie można stawiać tylko po jednej stronie.
– To złe rozwiązanie. Gdyby drogę zaprojektowano po środku, to bez przeszkód samochody mogłyby parkować po obu stronach – mówił podczas posiedzenia komisji rolnictwa radny Waldemar Kuszewski. Inni radni uczestniczący w obradach prezentowali ten sam pogląd. Sprawę poddano pod głosowanie. Wszyscy zdecydowali o tym, że droga powinna przebiegać przez środek placu przy kościele. Czy ta uwaga będzie uwzględniona przez architektów? Odpowiedź na to pytanie poznamy 15 grudnia, gdy gotowa i ostateczna wersja projektu trafi na biurko burmistrza. Przebudowa placu Jana Pawła II ma się rozpocząć w przyszłym roku. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że rewitalizacja pochłonie około 2,5 mln zł.  Samorządowcy liczą jednak, że po przetargu wartość zadania spadnie o kilkanaście procent. W ramach programu „Rewitalizacja miasta” gmina pozyskała ze źródeł zewnętrznych 1,4 mln zł. Brakującą sumę trzeba będzie dołożyć ze środków własnych. Więcborscy urzędnicy liczą, że wkład własny nie przekroczy 400 tys. zł. W tym konkretnym przypadku ścierają się interesy zwolenników i przeciwników parkowania w centrum miasta. Tak się składa, że przez okoliczne miejscowości przebiegają drogi krajowe i wojewódzkie, dlatego nie można ot tak pozbyć się wszystkich aut. Nie można również każdej drogi i parkingu przerobić na deptaki i miejsca wypoczynku. Z całą pewnością więcborski rynek zyska na atrakcyjności, ale przebudowa spowoduje zmniejszenie ilości miejsc parkingowych w centrum miasta.
 

Artykuł wyświetlono 876 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...