Dąbrówka (gmina Kamień)

Gminne święto plonów

Robert Środecki, 30 sierpień 2018, 10:37
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę rolnicy z gminy Kamień jako pierwsi w powiecie podziękowali za tegoroczne plony. To oznacza, że żniwa, pomimo wielu trudności, dobiegły końca. Dożynki gminno-parafialne odbyły się w Dąbrówce, jednej z najbardziej urokliwych wsi w gminie Kamień.
Gminne święto plonów

Barwny korowód dożynkowy przemaszerował przez wieś

Gminne święto plonów

Joanna i Andrzej Piętowie - starostowie dożynek

P o mszy św. odprawionej w koś-  ciele parafialnym w Dąbrówce barwny korowód dożynkowy przemaszerował na plac przed Wiejski Dom Kultury. To tam odbyła się część oficjalna. Najpierw jednak panie z okolicznych kół gospodyń wiejskich zaprezentowały przepiękne wieńce przygotowane na tegoroczne święto plonów. Dominowały motywy patriotyczne. Wszystkich zgromadzonych powitał burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
– Jak co roku obchodzimy święto plonów. W tym roku plony były znacznie niższe, ale jeżeli chleb zostanie podzielony uczciwie, to wystarczy go dla wszystkich. Święto plonów obchodzimy wszyscy, ponieważ chleb, który wyprodukował rolnik, spożywamy wszyscy. Dziękujemy rolnikom za ich bardzo ciężką pracę – powiedział podczas gminnego święta plonów burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
Starostami tegorocznych dożynek byli Joanna i Andrzej Piętowie z Dąbrówki. Małżonkowie posiadają 4 dzieci: Iwonę, Pawła, Natalię i Katarzynę. Od 20 lat prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 35 ha przejęte po rodzicach pani Joanny. Państwo Piętowie zajmują się wyłącznie produkcją roślinną głównie rzepaku, pszenicy i łubinu. To oni wręczyli burmistrzowi chleb wypieczony z tegorocznego ziarna i poprosili go o sprawiedliwy podział.
Burmistrza dzielnie wspierał wicestarosta Andrzej Marach. – Mamy dzisiaj dożynki, dzień dziękczynienia. Mieliśmy nawałnicę, teraz mamy suszę, ale i tak dziękujemy, bo jesteśmy ludźmi wiary. Wierzymy w to, że następne plony będą lepsze. Podziękujmy rolnikom za ich ciężką pracę. Oni również są ludźmi wiary i wierzą, że kolejne plony będą lepsze i tego wam, kochani, w imieniu zjadaczy chleba z powiatu sępoleńskiego życzę. Chleb dożynkowy będziemy się starali dzielić sprawiedliwie – powiedział wicestarosta.
Po zakończeniu części artystycznej sceną zawładnęli artyści związani z miejscowym domem kultury. Dla wszystkich przybyłych przygotowano poczęstunek. Tegoroczne święto plonów zakończyła zabawa taneczna.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...