stat4u
Zamarte

Inwestycja na granicy województw

Robert Lida, 19 grudzień 2019, 11:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 25 z drogą wojewódzką nr 212 w Kamionce zostanie wybudowane rondo. Przy okazji tej inwestycji powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Zamarte właśnie z tym rondem. O takie rozwiązanie od wielu lat postulowali mieszkańcy Zamartego, którzy korzystają z plaży w Kamionce.
Inwestycja na granicy województw

Na skrzyżowaniu w Kamionce powstanie rondo

Inwestycja na granicy województw

Ciąg pieszo-rowerowy połączy dwa województwa

Aby taki ciąg w ogóle powstał, do jednego stołu musieli usiąść przedstawiciele dwóch dyrekcji dróg krajowych oraz dwóch gmin. Przypominamy, że rzecz dzieje się na styku dwóch województw, dwóch powiatów i dwóch gmin. Na szczęście oddziałami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy i Gdańsku kieruje w tej chwili ta sama osoba. Punktem wyjścia okazały się plany budowy ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej i wojewódzkiej w Kamionce. To jest bardzo niebezpieczne skrzyżowanie. Wielu „obcych” kierowców myśli, że jadąc drogą krajową, mają pierwszeństwo. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Jednocześnie od strony Człuchowa będzie budowana ścieżka rowerowa, która zostanie włączona w rondo i dalej będzie poprowadzona na stronę powiatu sępoleńskiego, do Zamartego i dalej w kierunku Jerzmionek, gdzie spotka się ze ścieżką wybudowaną przez gminę Chojnice. W ten sposób ścieżka rowerowa utworzy zamkniętą pętlę.
Podział zadań wypracowano podczas spotkania z udziałem wszystkich partnerów projektu. Wziął w nim udział burmistrz Kamienia.
– Gmina Chojnice i Kamień opracują dokumentację ciągu pieszo- - rowerowego oraz osobną dla kładki na Przyłęku. Prace projektowe już trwają. Dokumentacja ma być gotowa w przyszłym roku. Kamieński samorząd będzie to kosztowało około 30 tysięcy złotych. Po naszej stronie są też negocjacje z Hodowlą Ziemniaka w Zamartem, dotyczące przesunięcia płotu o 2 metry, tak aby ścieżka tam się zmieściła. To wszystko będzie połączone z pracami projektowymi dotyczącymi przebudowy drogi powiatowej od Zamartego do Jerzmionek, które prowadzi Zarząd Drogowy w Sępólnie. Jak widać, jest to dosyć skomplikowana operacja, ale cieszę się, że udało się połączyć siły wielu podmiotów i dopiąć wszystkie szczegóły. Realizacja inwestycji powinna nastąpić w 2021 roku – mówi burmistrz Wojciech Głomski.
Przypominamy, że powiat sępoleński modernizację drogi Zamarte – granica powiatu, w kierunku Jerzmionek chce zgłosić do rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Swój finansowy udział w inwestycji zadeklarowała też gmina Kamień. Wzdłuż tej drogi ma również powstać ścieżka rowerowa.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...