stat4u
Sępólno

Jeszcze wczoraj bezdomna

Piotr Pankanin, 23 lipiec 2016, 14:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Pani Sylwia z dwójką dzieci przez wiele lat wynajmowała mieszkanie od osoby prywatnej. Kilka miesięcy temu wynajmujący wypowiedział jej umowę. Od tego czasu mieszka na terenie zakładu, w którym pracuje na pół etatu, w małym biurze przy magazynie.

Jej córki mieszkają osobno: jedna u jednej babci, druga u drugiej. Formalnie samotna matka jest więc bezdomna. Przynajmniej tak było do wczoraj, ponieważ pani Sylwia ma otrzymać upragnione mieszkanie od gminy. Aby dostać przydział tego lokalu, ileż  musiała się  o nie nastarać, nachodzić, ile znieść upokorzeń i urzędniczych kłamstw...
W wynajętym mieszkaniu żyła przez 17 lat. W międzyczasie rozwiodła się. – Od tylu lat starałam się o mieszkanie komunalne z gminy. Niby były dwa mieszkania na ulicy Odrodzenia, ale nic z tego nie wyszło. O swojej sytuacji poinformowałam osobiście burmistrza. Wysłuchał mnie ze zrozumieniem. Pracuję na pół etatu, mam zaległości za poprzednie mieszkanie. Pracuję na pół etatu za kilkaset złotych, z alimentami jest różnie. W pierwszej kolejności płaciłam podstawowe rachunki. Na resztę nie starczało – mówi pani Sylwia.

W czerwcu poinformowano kobietę, że otrzyma 42-metrowe mieszkanie przy ulicy Sienkiewicza. Jego dotychczasowa lokatorka zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej. Niestety, minął miesiąc, a kluczy do własnego „kąta” nie dostała. Urzędnicy piętrzyli przed nią kolejne problemy. A to w mieszkaniu były jeszcze sprzęty poprzedniej lokatorki, a to pani urzędniczka miała zły dzień i nawet reprymenda burmistrza na nią nie podziałała. Pani Sylwia już kilka razy miała zgłosić się po odbiór kluczy i podpisać umowę. Do wczoraj ich nie dostała. O dziwo, w ostatnich dniach, w trakcie pisania tego artykułu coś w sprawie drgnęło. W mieszkaniu pojawił się zdun, który przestawia niesprawny piec. Wyznaczono też kolejny termin podpisania umowy i przekazania kluczy.
Pani Sylwia w ciągu ostatnich tygodni całą swoją energię musiała spożytkować na walkę z urzędnikami, którzy jak to urzędnicy za swoimi biurkami, są najważniejsi i mają władzę. Na burmistrza Stupałkowskiego złego słowa nie powie, ale okazuje się, że jako szef ma on problemy ze swoją załogą. Szczytem bezczelności było zdanie, które kobieta usłyszała w magistracie: „Dostaje pani 500 plus, to niech sobie pani wynajmie mieszkanie”. Chyba nie taka jest idea tego świadczenia. Tak się składa, że córka pani Sylwii w sobotę w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), podczas rozgrywanej tam Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, wywalczyła srebrny medal w podnoszeniu ciężarów. To oznacza, że jest wicemistrzynią Polski juniorek. Jako zawodniczka Krajny Sępólno wywalczyła medal ( zresztą nie pierwszy) dla siebie, dla klubu, ale także dla swojego miasta, w którym jak się okazuje nie może mieszkać.
W tej chwili mieszka u swojej babci w Skarpie, bez matki i siostry. Do szkoły w Sępólnie musiała dojeżdżać. Na szczęście znalazła się osoba, która jej to umożliwiła. Ona dla Sępólna zrobiła bardzo dużo, a co Sępólno zrobiło dla niej?
Mamy nadzieję, że szczęśliwe rozwiązanie tej sprawy, to już tylko kwestia nie dni, ale godzin. Będziemy się jej przyglądać do samego końca.

Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Sebastian Skaja - 24 lipiec 2016, 00:13

A jaka jest idea świadczenia 500+, by zamiast na porządne rzeczy dla dzieci wydawać na alkohol, jak to ma miejsce w wielu rodzinach? Przykra historia, ale niestety trzeba sobie w życiu umieć radzić. Jeśli alimenty raz są raz nie ma, to trzeba zgłosić sprawę do sądu i będą wtedy regularnie z funduszu, jeśli ojca nie stać. 1000zł na dzieci + 700zł wypłaty + 600zł alimentów -> 2300zł na 3 osoby to nie jest dużo, ale da się wyżyć tylko trzeba działać, a nie obwiniać urzędników, którzy nie mają władzy, by rozdawać wszystkim mieszkania.

Avatar_missing_small
Sebastian Skaja - 24 lipiec 2016, 00:17

Swoją drogą ciekawi mnie też motyw dostawania 500+ skoro żadne dziecko nie mieszka z matką.

Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...