Sypniewo

Jubileuszowe targi

Robert Lida, 07 maj 2019, 14:35
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W Sypniewie po raz piąty zorganizowano powiatowe targi ogrodniczo-rolnicze. Impreza, która na początku miała promować miejscową szkołę rolniczą, niespodziewanie urosła do rangi największego wydarzenia w powiecie. Stała się okazją nie tylko do zakupów, ale również towarzyskich spotkań i zabawy.
Jubileuszowe targi

Jak widać, wszystkie członkinie KGW Mierucin są wyjątkowo super. To właśnie dzięki nim i koleżenkom z innych kół odwiedzający niedzielne targi w Sypniewie wracali do swoich domów wyjątkowo syci

Jubileuszowe targi

KGW Lubcza wygrało dwa konkursy kulinarne i otrzymało od burmistrza Więcborka zasłużoną nagrodę

Organizatorem targów jest działające w Sypniewie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, którego prezesem jest Krzysztof Dropinski oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Szkoła od roku należy do krajowej sieci szkół rolniczych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z tym najważniejszym gościem targów był Robert Jakubik, dyrektor departamentu oświaty rolniczej ministerstwa, czyli szef dyrektora Mariana Basy.
Targi to przede wszystkim raj dla działkowiczów i posiadaczy ogródków. Wzdłuż głównej parkowej alejki zlokalizowano stoiska z sadzonkami, nasionami, nawozami i narzędziami ogrodniczymi. Bardzo często słyszeliśmy, że nie warto jeździć do Minikowa, skoro wszystko można kupić w Sypniewie. Większość stoisk przygotowali lokalni, dobrze nam znani ogrodnicy, którzy oferowali nie tylko swój towar, ale przede wszystkim dzielili się z kupującymi fachową wiedzą. Tego bezcennego towaru nie ma w sprzedaży żadnym market. Na stoiskach prezentowano również sprzęt rolniczy oraz nowoczesne techniki grzewcze. Kupujących i zwiedzających stoiska można liczyć w tysiącach.
Kto już zrobił zakupy, poczuł się zmęczony i głodny, mógł skorzystać z gastronomicznej oferty pań z kół gospodyń wiejskich. Na scenie, w krótkim programie artystycznym, zaprezentowały się maluchy z przedszkola w Sypniewie oraz kapela Jucha z Dąbrówki.
Już tradycyjnie w ramach targów przeprowadzono liczne konkursy z nagrodami. Kulinarne na żur tradycyjny oraz ciasto wiosenne wygrały panie z KGW Lubcza dowodzone przez przewodniczącą Eugenię Ciepłuch. Komisja konkursowa uznała, że najciekawsze rękodzieło zaprezentowała Danuta Stroińska z Więcborka, która do Sypniewa przyjechała ze swoimi szmacianymi lalkami. Z kolei konkurs na najładniejsze stoisko wygrały panie z KGW Iłowo. Rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny dla młodzieży pt. „Wiosna w rolnictwie”, którego koordynatorem była Marta Kumm. Pierwsze miejsce zajęła Monika Jasiek, drugie Maria Włodarczyk, a trzecie Agata Kaplar.
Od początku w ramach targów organizowany jest Ogólnopolski Bieg Dookoła Wilczych Jarów na dystansie 6 kilometrów o puchar prezesa Banku Spółdzielczego w Więcborku. W kategorii kobiet bieg wygrała Kamila Grzonka (Zblewo), przed Moniką Wyrobek (Więcbork) i Karoliną Szmaglińską (Chojnice). Wśród panów nie zawiódł faworyt, czyli Tomasz Radka (Łobżenica). Drugie miejsce zajął Bartłomiej Teusz (Zakrzewo), a trzecie Dawid Białek (Nakło). Na miejscu ósmym linię mety przekroczył burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych.
Przeprowadzono również kilka biegów dla dzieci, na krótszych dystansach oraz III Krajeński Bieg Miłośników Psów.
O targach w Sypniewie można tylko powiedzieć, że złapały wysoki poziom i go trzymają. Sprawdzoną już formułę akceptują tysiące odwiedzających. Organizatorom wypada życzyć niesłabnącego entuzjazmu.

http://krajna.com.pl/system/27/assets/000/007/331/Jubileuszowe_targi.jpg?1557386127