stat4u
Powiat

Konferencja

Robert Środecki, 19 marzec 2020, 10:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek w sali sesyjnej starostwa powiatowego odbyła się konferencja prasowa poświęcona koronawirusowi. Przedstawiciele samorządów lokalnych przekazali mieszkańcom garść informacji na temat dotychczasowych działań i podjętych decyzji. Przed jej rozpoczęciem na terenie powiatu sępoleńskiego, jak i całego województwa kujawsko-pomorskiego nie odnotowano ani jednego przypadku zachorowania na koronawirusa.
Konferencja

Samorządowcy z powiatu sępoleńskiego: Andrzej Marach, Leszek Stroiński, Waldemar Kuszewski, Wojciech Głomski, Waldemar Stupałkowski i dyr szpitala Maria Kiełbasińska

Konferencja

O sytuacji szpitala powiatowego poinformowała dyr Maria Kiełbasińska

 

– Spotkaliśmy się dzisiaj, żeby przekazać informacje mediom i naszym mieszkańcom w kwestii sytuacji, która ma miejsce od dłuższego czasu na świecie i w Polsce. Chciałbym jednoznacznie powiedzieć, że na dzisiaj, na tę chwilę, jeśli chodzi o powiat sępoleński, nie mamy potwierdzonych zachorowań na koronawirusa. W województwie kujawsko-pomorskim również nie ma potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem – powiedział na wstępie starosta Jarosław Tadych.
Szkoły zamknięte przez dwa tygodnie
– Tak jak wszyscy wiemy, wczoraj (w środę 11 marca) została przekazana informacja o zawieszeniu funkcjonowania wszystkich placówek oświatowych. Tak samo jest na terenie naszego powiatu. Od 12 marca do 25 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. To oznacza, że od poniedziałku w szkołach, przedszkolach i żłobkach nie będzie możliwości zaopiekowania się dziećmi. Nie będzie można korzystać z tych obiektów. Od poniedziałku zajęć w tych placówkach nie będzie. Zalecenia są takie, żeby wykorzystać ten czas na naukę. Rodziców prosi się o śledzenie e-dzienników. Tam będą przekazywane wszelkie informacje – powiedział burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski.
– W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach nie będą również działać domy kultury i świetlice wiejskie – dodał burmistrz Kamienia Wojciech Głomski. 
Targowiska nieczynne do odwołania
– Szanowni państwo. W związku z bardzo dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną na terenie naszego kraju po konsultacjach z powiatowym inspektorem sanitarnym wspólnie jako samorządowcy podjęliśmy decyzję o zamknięciu targowisk w Sośnie, Sępólnie i Więcborku. Ta decyzja ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Targowiska są zamknięte bezterminowo. Jeżeli sytuacja się zmieni, nasi mieszkańcy będą o tym poinformowani – powiedział burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.
Imprezy odwołane
– W związku z sytuacją, z jaką mamy do czynienia, podjęliśmy wspólnie w gronie samorządowców z powiatu sępoleńskiego decyzję o odwołaniu wszelkich imprez sportowych i rozrywkowych. Wiem, że koledzy samorządowcy zawiesili zebrania sołeckie, które się właśnie odbywały. Wszelkie imprezy i spotkania zostają do odwołania zawieszone – oznajmił wójt Sośna Leszek Stroiński.
– Pragnę nadmienić, że tegoroczna powiatowa wystawa stołów wielkanocnych, która miała odbyć się w Sypniewie została oficjalnie odwołana – dodał starosta.
Co zrobić, gdy zachoruję
– Tak jak starosta wcześniej powiedział, na terenie powiatu nie mamy osób podejrzanych ani chorych na koronawirusa. Nie ma również osób objętych kwarantanną. To jest dobra informacja. Musimy zrobić wspólnie wszystko, aby tak do końca pozostało. Gdy osoba wróciła z zagranicy, gdy osoba ma objawy choroby (wysoka temperatura, bóle mięśni), co wtedy zrobić? Broń Boże do żadnego szpitala z wyjątkiem zakaźnego, broń Boże do żadnego POZ i do żadnego lekarza. Mam zostać w domu, wykonać telefon do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Wtedy sanepid przyjeżdża i przeprowadza wywiad. Jeśli stwierdzi, że jest podejrzenie choroby, to taka osoba jest wywożona specjalnym transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego. Dla naszego powiatu jest to Szpital Zakaźny w Świeciu. Odwołaliśmy wszystkie spotkania bez względu na ilość osób. Czym mniej będziemy się spotykać, tym ryzyko rozpowszechniania wirusa jest mniejsze – powiedział wicestarosta Andrzej Marach.
Zakaz odwiedzin w szpitalu
– Szpital Powiatowy w Więcborku prowadzi normalną działalność. Funkcjonujemy w normalnym rytmie, czyli przyjmujemy pacjentów. Sytuacja ogólna w kraju jest bardzo dynamiczna, zmienia się z godziny na godzinę. Będziemy państwa na bieżąco informować o sytuacji Szpitala Powiatowego w Więcborku. Szpital wydaje komunikaty dla swoich pacjentów. One są bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa, zarówno dla naszych pacjentów, jak i personelu szpitala. Wydaliśmy dwa istotne komunikaty. Pierwszy dotyczy wstrzymania odwiedzin we wszystkich oddziałach do odwołania. Jeżeli jest potrzeba skomunikowania się z pacjentem, proszę to zrobić drogą telefoniczną. Kolejny komunikat mówi o zachowaniu środków ostrożności. Ta informacja mówi o tym, że jeżeli masz podejrzenie lub objawy choroby, to zachowaj środki ostrożności, zadzwoń do personelu, który do ciebie wyjdzie. Nie zgłaszajcie się państwo do izby przyjęć, kiedy nie ma wyraźnej potrzeby, korzystajcie z porad telefonicznych – apelowała Maria Kiełbasińska, prezes spółki Novum-Med zarządzającej szpitalem.
Ograniczony dostęp do urzędów
– Urzędów nie zamykamy, ale ograniczamy dostęp. Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość. Jeśli mieszkańcy mogą załatwić coś elektronicznie lub drogą mailową lub przez ePUAP to niech tak zrobią i nie przychodzą do urzędu. Chyba że występuje sytuacja gdy załatwienie sprawy wymaga osobistego stawiennictwa – powiedział wicestarosta Andrzej Marach.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...