stat4u
Powiat

Krajeńskie Anioły

Robert Środecki, 04 listopad 2021, 10:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Stowarzyszenie „Szpital Wspólny Dobrem” z Więcborka oraz Wioleta Łańska zostali tegorocznym laureatami nagrody „Krajeński Anioł”. Statuetki zostały wręczone wyróżnionym przez starostę w piątek podczas sesji rady powiatu.
Krajeńskie Anioły

Przedstawiciele Stowarzyszenia Szpital Wspólnym Dobrem i szpitala powiatowego

Krajeńskie Anioły

Aleksandra Nowaczyk z Kubusiem i laureatką nagrody

Nagroda „Krajeński Anioł” jest przyznawana przez starostę od 2005 roku osobom lub instytucjom działającym na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. W tym roku jedna z dwóch statuetek w kategorii organizacja pozarządowa trafiła do Stowarzyszenia „Szpital Wspólnym Dobrem” z Więcborka. Stowarzyszenie działa od 1995 roku. Jego głównym celem jest prowadzenie działań zmierzających do poprawy warunków diagnozowania i leczenia poprzez zakup sprzętu i aparatury medycznej dla Szpitala Powiatowego w Więcborku. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez gromadzenie środków finansowych i organizowanie zbiórek publicznych. Sztandarową imprezą jest coroczny bal charytatywny. Stowarzyszenie w 2020 roku przekazało szpitalowi zakupiony sprzęt o łącznej wartości 49739 zł. Od początku swojej działalności stowarzyszenie nabyło i przekazało na rzecz szpitala sprzęt o łącznej wartości 764734 zł. Wniosek o wyróżnienie stowarzyszenia złożyła Maria Kiełbasińska, prezes spółki Novum- Med, zarządzającej Szpitalem Powiatowym w Więcborku. Wniosek zyskał akceptację powiatowej rady do spraw osób niepełnosprawnych. W imieniu stowarzyszenia statuetkę anioła z rąk starosty odebrali Danuta Bonk, Janina Wójcicka i Wacław Świerczyński. 
– Czuję się wzruszony i zaszczycony. Nasze stowarzyszenie służy naszemu szpitalowi jako mały cokolik, filarek, bo głównym fundamentem jest powiat [...]. Dalszej aktywności nam nie zabraknie. Szczególne słowa podziękowania należą się pani prezes Danucie Bonk i społeczeństwu powiatu sępoleńskiego. Ludzi, którzy przyznają się do aktywności w stowarzyszeniu jest 32. Cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone, że państwo je doceniliście – powiedział podczas sesji Wacław Świerczyński. 
Członek stowarzyszenia nadmienił, że szpital jest w znakomitej kondycji i takiej placówki inni mogą nam tylko pozazdrościć. To nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. W długi weekend w placówce brakowało lekarzy. O tak przyziemnych sprawach i kłopotach dręczących lokalną służbę zdrowia nikt nie wspomniał. 
 *
 *      *
Laureatką nagrody „Anioł Krajeński” w kategorii osoby indywidualnej została Wioleta Łańska z Wituni, inicjatorka i koordynatorka działań polegających na zbiórce na leczenie i rehabilitację Kubusia Nowaczyka, który choruje na serce. Jej aktywność to odpowiedź na post, który mama Kubusia umieściła na swoim profilu wraz z linkiem do zbiórki na stronie Fundacja Serce Dziecka. Pani Wioleta założyła grupę na Facebooku grupę „Zdrowe Serduszko Kubusia”. Pierwszym przedsięwzięciem była organizacja licytacji na Facebooku. Po 22 dniach uzbierano ponad 100 tys. zł. Kolejnym dużym sukcesem był kiermasz ciast i potraw regionalnych zorganizowany w lutym ubiegłego roku w Więcborku. W ciągu kilku godzin udało się zebrać ponad 22 tys. zł. Mama Kuby wraz z małym „wojownikiem” gościła na sesji.
 – Jest nam niezmiernie miło, że możemy gościć na sesji rady powiatu, w trakcie której jest wręczana nagroda dla Wiolety Łańskiej, osoby, która w pełni zasłużyła na nią. Odkąd dowiedzieliśmy się o wadzie Kubusia nasz świat wywrócił się do góry nogami. Zastanawialiśmy się dlaczego nas to spotkało? Wioleta to osoba o dobrym sercu, życzliwa niosąca pomoc innym. Nagroda trafia w dobre ręce – powiedziała Aleksandra Nowaczyk. 
– Jestem ogromnie wzruszona i wdzięczna, że to właśnie mi została wręczona nagroda Krajeńskiego Anioła. Po raz pierwszy podjęłam się akcji na tak dużą skalę. Z tego miejsca chcę podziękować rodzinie i znajomym oraz całej drużynie Kubusia, która szła z nami. Szczególne podziękowania pragnę skierować do obecnej tu koleżanki Kasi Włodarczak. Jest moją prawą ręką. To drugie skrzydło anioła jest jej. Działamy dalej, nie zwalniamy tempa ponieważ Kubusiowi potrzebne jest 250 tys. zł na operację, która nie może odbyć się w Polsce tylko w Niemczech – powiedziała wyróżniona Wioleta Łańska.
Laureatom nagrody „Krajeński Anioł” serdecznie gratulujemy
Fot. Marcin Jarski     
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...