Kto przegrywa, ten odchodzi

Robert Środecki, 07 grudzień 2014, 04:38
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Sesja Rady Miejskiej w Więcborku Po wyborach samorządowych w Więcborku dokonała się personalna rewolucja. Wyborcy wysłali na samorządową banicję burmistrza Pawła Toczkę i na polityczną emeryturę przewodniczącego rady miejskiej Józefa Kujawiaka. Popularnego ,,Dziadka” zastąpiła Grażyna Witczak, a na fotelu burmistrza już wkrótce zasiądzie Waldemar Kuszewski. Zwolennicy zmian są zadowoleni, przeciwnicy naruszania starego układu są wstrząśnięci i z niedowierzaniem kręcą głowami.
Kto przegrywa, ten odchodzi

Nowy zespół kierujący pracami Rady Miejskiej w Więcborku: Grażyna Witczak - przewodnicząca oraz Anna Łańska i Henryk Szwochert - wiceprzewodniczący. Fot. Robert Środecki

W Więcborku po wielu latach zakończyła się era Józefa Kujawiaka i Pawła Toczki. Wyborcy pokazali obu panom czerwone kartki. Kujawiak poległ w bezpośrednim starciu ze Stanisławem Posieczkiem i nie załapał się na mandat radnego. Toczko uległ w II turze wyborów na burmistrza Waldemarowi Kuszewskiemu. Zmienił się również układ sił ponieważ ugrupowanie skupione wokół nowego burmistrza zdobyło najwięcej mandatów w nowej radzie. To nowi radni rozdawali karty na czwartkowej sesji. Na początku o głos poprosił ustępujący burmistrz. Paweł Toczko podziękował za 8 lat współpracy wszystkim radnym i pracownikom magistratu. – Chciałbym serdecznie podziekować jako ustępujący burmistrz wszystkim moim współpracownikom za te lata pracy, ciężkiej pracy, które mamy za sobą. Według zasad demokracji, kto przegrywa w wyborach odchodzi. I ja równiez odchodzę mając świadomość, że wyborcy wybierają inny kierunek. Gratuluję wszystkim, którzy zostali wybrani na radnych, jak również gratuluję panu burmistrzowi Waldemarowi Kuszewskiemu. Zdaje sobie sprawę, że pan Kuszewski wygrał wybory na burmistrza po ciężkiej pracy włożonej w kampanię wyborczą – powiedział ustępujący burmistrz. Paweł Toczko, pomimo tego że jest urzędującym burmistrzem do momentu zaprzysiężenia swojego następcy, po 15 minutach opuścił  miejsce pracy i na sesję nie wrócił. Po wystąpieniu Toczki radni przystąpili do obsadzenia najwazniejszych stanowisk. Anna Łańska rekomendowała na stanowisko przewodniczącego rady miejskiej Grażyne Witczak, a Stanisław Posieczek rekomendował Beatę Lida. W tajnym głosowaniu Grażyna Witczak pokonała swoją konkurentke stosunkiem głosów 8 do 6. Przewodnicząca podziękowała za wybór i stwierdziła, że dołoży wszelkich starań, żeby obrady przebiegały sprawnie. Na stanowiko wiceprzewodniczącego rady Wojciech Janicki rekomendował Annę Łańską, a Beata Lida Henryka Szwocherta. W tajnym głosowaniu oboje otrzymali po 7 głosów. Wobec zaistniałej sytuacji przewodnicząca rady zarządziła ponowne głosowanie. Tym razem Łańska pokonała Szwocherta stosunkiem głosów 8 do 6. Radni mogli w jednym głosowaniu rozstrzygnąć, kto zostanie wiceprzewodniczacym rady ale widocznie lubią utrudniać sobie życie. Beata Kopta rekomendowała na stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego Henryka Szwocherta, tego samego który kilka minut wcześniej przegrał pojedynek z Anną Łańską. Kandydaturę Szwocherta poparli wszyscy radni biorący udział w głosowaniu. Obradom przypatrywał się Waldemar Kuszewski, zwycięzca II tury wyborów na burmistrza Więcborka i zwycięzca wyborów do rady miejskiej. Nowy burmistrz nie złożył ślubowania i nie objął mandatu. To oznacza, że w Więcborku odbędą się wybory uzupełniające do rady miejskiej. Po dwóch godzinach na wniosek Ryszarda Kałaczyńskiego przewodnicząca rady miejskiej zakończyła sesję. Maratończyk z Wituni musiał   trochę pobiegać. Składy osobowe poszczególnych komisji zostaną obsadzone na kolejnej sesji.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...