Sępólno

Kultura ma się dobrze

Robert Środecki, 09 listopad 2017, 10:49
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłą środę podczas sesji rady miejskiej sępoleńscy radni wysłuchali sprawozdań dotyczących działalności Biblioteki Publicznej oraz Centrum Kultury i Sztuki. Grażyna Kędzierska i Julita Maciaszek skupiły się na najważniejszych osiągnięciach placówek, którymi kierują. Według radnych obie instytucje funkcjonują wzorowo.
Kultura ma się dobrze

Alicja Gorzyńska i Elżbieta Skibińska

Kultura ma się dobrze

Bogumiła Zgrzeba i Katarzyna Śmigiel-Wilkowska

 

 Jako pierwsza na mównicy pojawiła się Grażyna Kędzierska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Sępólnie. W krótkim wystąpieniu skupiła się na danych liczbowych obrazujących skalę czytelnictwa. – W ubiegłym roku bibliotekę odwiedziło 38861 osób. Mamy 1900 zarejestrowanych czytelników, którzy wypożyczają książki do domu. Ponad 13 tys. osób odwiedziło bibliotekę w celu wypożyczenia zbiorów, ponad 6 tys. osób skorzystało z oferty kulturalnej biblioteki, ponad 4 tys. osób skorzystało z oferty edukacyjnej i szkoleń – powiedziała Kędzierska. Biblioteka nie jest jedynie miejscem, w którym można wypożyczyć książkę. To przede wszystkim centrum kulturalne, gdzie odbywają się spotkania autorskie i wykłady. W bibliotece goszczą pisarze, aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy, cały wachlarz ciekawych osób mających coś do powiedzenia. – Od lat biblioteka utrzymuje wysoką lokatę w rankingu bibliotek, opracowywanym przez dziennik ,,Rzeczpospolita” i Instytut Książki. W roku 2016 było to 2 miejsce w województwie i 71. w kraju. W ubiegłym roku stworzyliśmy interaktywną mapę gminy dostępną w Internecie na naszej stronie – dodała dyrektorka biblioteki. Roczne koszty utrzymania Biblioteki Publicznej w Sępólnie wynoszą 716 tys. zł. Gminna dotacja w kwocie 458 tys. zł nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów. Biblioteka ma również inne źródła przychodów (projekty, wynajem pomieszczeń, księgarnia). Podczas sesji radni obejrzeli krótki film dokumentujący pracę placówki. Podczas dyskusji radny Kazimierz Wargin pytał, z jakich źródeł biblioteka czerpie dochody. Dyrektor Kędzierska odpowiedziała, że ważnym źródłem jest wynajem pomieszczeń dla sądu. Radny Paweł Dankowski zapytał, kiedy w bibliotece zostanie zainstalowana winda dla osób starszych i niepełnosprawnych. Większość spotkań organizowanych w bibliotece odbywa się na najwyższej kondygnacji. Burmistrz oświadczył, że dostrzega problem – Mamy to na uwadze – powiedział. Nie potrafił jednak określić konkretnego terminu realizacji inwestycji. Podczas sesji burmistrz obdarował kwiatami dwie długoletnie pracownice biblioteki Alicję Goryńską i Elżbietę Skibińską. 
 Dokonania Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie są powszechnie znane. Radni i zaproszeni goście obejrzeli krótkie filmy dokumentujące pracę placówki, która w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Dyrektor Julita Maciaszek i grono jej wiernych współpracowników postawiło dom kultury na nogi. Najważniejszym wyzwaniem, a zarazem ukoronowaniem wielu lat starań, jest kapitalny remont sali kinowej. Dzisiaj (2 listopada) okaże się, czy do przetargu przystąpią firmy zainteresowane wykonaniem tego zadania i czy oferty będą do zaakceptowania przez inwestora. Remont „kinówki” jest wisienką na torcie. Burmistrz obdarował kwiatami dwie pracowniczki CKiS. Kolorowe bukiety otrzymały Bogumiła Zgrzeba i Katarzyna Śmigiel-Wilkowska.
Po zapoznaniu się z dokonaniami placówek kulturalnych radni podjęli kilka uchwał w sprawie przekształcenia czterech zespołów szkół i trzech 6-klasowych szkół podstawowych w ośmioklasowe szkoły podstawowe. Uchwały zostały przegłosowane większością głosów. Radny Paweł Dankowski wstrzymał się od głosu, a Kazimierz Wargin był przeciwny.