stat4u
Powiat

Kumulacja na cmentarzach

Robert Środecki, 29 październik 2020, 12:05
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Wielu naszych Czytelników zastanawia się i pyta, czy podczas niedzielnej uroczystości Wszystkich Świętych okoliczne cmentarze będą otwarte. Wszystko wskazuje na to, że tak, jednak duchowni z prymasem Wojciechem Polakiem na czele apelują o ostrożność i odwiedzanie nekropolii w różne dni.
Kumulacja na cmentarzach

Cmentarz parafialny w Sępólnie

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, ale pomimo rekordowej liczby zachorowań, cmentarze prawdopodobnie pozostaną otwarte do niedzieli. Duchowni różnego szczebla apelują do wiernych o ostrożność. „W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych Prymas Polski abp Wojciech Polak zwraca się z prośbą o odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych. Abp Wojciech Polak informuje również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc” - czytamy w oficjalnym komunikacie prymasa. 
W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Zbliża się dzień 1 listopada, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych i jedna z piękniejszych polskich tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych. Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią. W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę. W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych, w wielu diecezjach w Polsce zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we Mszach Świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji” - czytamy w apelu abp. Stanisława Gądeckiego. 
W wydanych 23 października 2020 r. „wskazaniach” biskup pelpliński Ryszard Kasyna zaleca ostrożność i zachowywanie przepisów państwowych w przeżywaniu liturgii w parafiach. W komunikacie kurii diecezjalnej skierowanym do duszpasterzy bp Ryszard Kasyna przypomina, że ograniczenia sanitarne obowiązują również na cmentarzach, które należą do przestrzeni publicznej. 
„W związku z powyższym: proboszczowie - podejmując decyzję o procesji na cmentarzu - muszą wziąć pod uwagę bezpieczeństwo wiernych oraz przepisy prawa kościelnego i państwowego, w przypadku wydania przez organy państwowe nowych przepisów sanitarnych ograniczających dostęp do cmentarzy należy zorganizować nabożeństwo w kościele, w związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Wspomnieniem Wiernych Zmarłych należy zachęcać parafian do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich, zarówno na dni przed Uroczystością Wszystkich Świętych, jak i w jej oktawie” - czytamy w komunikacie biskupa pelplińskiego. 
Ostateczna decyzja o tym, co się będzie działo na cmentarzach, leży w gestii proboszczów, chyba że władze państwowe wydadzą odgórne zarządzenie w tej sprawie. Wniosek płynący z apeli biskupów jest oczywisty. Mamy być ostrożni i nie pchać się na cmentarz w niedzielę za wszelką cenę.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...