Więcbork

Ludzie ze stali w Więcborku

Robert Lida, 30 sierpień 2018, 10:13
W sobotę w Więcborku zorganizowano zawody triathlonowe w ramach cyklu Kujavia 3 Triathlon. Wśród 186 uczestników z całej Polski udanie zaprezentowała się kilkunastoosobowa drużyna gospodarzy i kilku śmiałków z Sępólna.

Silna reprezentacja triathlonistów z Więcborka

Piotr Kriese po mistrzowskim pływaniu przesiadł się na rower

Kujavia Triathlon składa się z trzech imprez. Do tej pory odbyły się zawody w Mroczy i Mylofie. Te w Więcborku były podsumowaniem całego cyklu. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Kujavia Pro Health z Bydgoszczy. Na stronie stowarzyszenia czytamy, że zawody trafiły do Więcborka dzięki pochodzącemu z niego Łukaszowi Sosnowskiemu. Sam Łukasz zajął tutaj jedno z czołowych miejsc. Zawody odbywające się w ramach cyklu to 1/8 klasycznego triathlonu czyli 475 metrów pływania, 22,5 kilometra na rowerze i 5250 metrów biegu. Start do zawodów umiejscowiono na plaży przy ośrodkach wczasowych. Zawodnicy startowali czwórkami, co 5 sekund. Prawie 200 pływaków w jeziorze robiło niesamowite wrażenie. Po wyjściu z wody zawodnicy przebiegali przed budynek główny na stadionie miejskim, gdzie umiejscowiono strefę zmian. Wartość wszystkich rowerów, które czekały na zawodników, szła pewnie w miliony złotych. Profesjonalny rower do tej dyscypliny to ponad 40 tysięcy złotych. Jazda rowerem odbywała się na trasie do Rogalina i z powrotem. Natomiast bieg wzdłuż jeziora. Od samego początku na czoło wysunęli się liderzy cyklu: Igor Zalewski i Christopcher Pietruczuk, którzy stoczyli pasjonującą walkę na ostatniej prostej o zwycięstwo. Na mecie dzieliło ich 6 sekund. Ostatecznie wygrał Igor Zalewski z Wrocławia 1:04,22. Drugie miejsce zajął Christopcher Pietruczuk z Kołobrzegu 1:04,28, trzecie miejsce Łukasz Krieger z Chojniczek 1:06,12. Łukasz na co dzień jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej PSP w Sępólnie. Tuż za podium uplasował się Łukasz Sosnowski 1:06,34.
Pierwszą kobietą na mecie była Renata Biskupska 1:19,50 (34 miejsce w kategorii open). Druga była Oliwia McFante 1:22,27, a trzecia Agnieszka Filarecka 1:22,57. Całe podium zajęły panie z Bydgoszczy.
 154  Aneta Zach 1:56,37 Wodnik 1:56,22
W całym cyklu Kujawvia 3 Triathlon wygrał Christopcher Pietruczuk. Drugi był Łukasz Sosnowski, a trzeci Łukasz Krieger.
Zawody triathlonowe to spora gratka dla kibiców, którzy z bliska mogą obserwować nadludzki wysiłek na twarzach zawodników. Często jest to walka z bólem. Nieprzypadkowo o triathlonistach mówi się ludzie ze stali. Takie zawody to również ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne. W Więcborku wszystko się udało. Pewnie mogłoby być lepiej, ale okazja do tego będzie za rok. Organizatorzy już wyrazili chęć przeprowadzenia kolejnych zawodów cyklu właśnie w Więcborku.