Sępólno

Mechatronika – nowy kierunek kształcenia w ZSP

Robert Lida, 11 styczeń 2018, 14:39
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Od 1 września Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie chce kształcić uczniów w zawodzie mechatronik. Będzie to możliwe dzięki współpracy z niemiecką firmą Eggersmann, która jest nowym właścicielem dawnego zakładu spółki Projprzem.
Mechatronika – nowy kierunek  kształcenia w ZSP

Spotkanie przedstawicieli firmy Eggersmann z władzami powiatu i szkoły było bardzo owocne

Do tej pory w Projprzemie praktyczne umiejętności zdobywali przyszli ślusarze. Obecnie w trzech klasach jest ich około 20. Od 1 października zakład zmienił właściciela. Kupiła go firma Eggersmann specjalizująca się w produkcji instalacji do segregacji i przetwarzania odpadów. Nowy właściciel jest zainteresowany dalszą współpracą ze szkołą w zakresie nauki zawodu. Mało tego, chce ją rozszerzyć. W gabinecie starosty sępoleńskiego odbyło się spotkanie, w którym obok gospodarza wziął udział Karlgünter Eggersmann – właściciel firmy - oraz Krzysztof Fiedler – dyrektor sępoleńskiego zakładu, a także dyrektor ZSP Eugeniusz Szwochert.
– Spotkanie było bardzo owocne. Chcemy we współpracy z Eggersmannem od 1 września uruchomić szkołę branżową pierwszego stopnia kształcącą w zawodzie mechatronik. Planujemy także kurs kwalifikacyjny w tym zawodzie dla obecnych i przyszłych pracowników zakładu. My zapewniamy teorię, a firma miejsce odbywania praktyk – mówi dyrektor Szwochert.
Mechatronika to dział techniki, który łączy elementy mechaniki, pneumatyki, robotyki, elektroniki i informatyki. Znajduje zastosowanie na przykład w obrabiarkach sterowanych numerycznie czy centrach obróbczych, które w tej chwili są powszechne w przemyśle, także na naszym terenie. Tak zwani „ustawiacze” obrabiarek to bardzo wzięci fachowcy. Mechatronik to na pewno zawód z przyszłością.
Szkoła branżowa pierwszego stopnia to nowe nazewnictwo stosowane w kształceniu zawodowym, ale to nic innego jak dawna zasadnicza szkoła zawodowa. Być może placówka przy ulicy Przemysłowej pójdzie za ciosem i utworzy technikum kształcące w tym zawodzie.
Firma Eggersmann zamierza rozbudować sępoleński zakład i zwiększyć zatrudnienie. Swoją ofertę zamierza zaprezentować podczas tradycyjnych targów pracy i edukacji, które odbędą się w lutym.