stat4u
Gmina Kamień

Mieszkania chronione uroczyście otwarte

Robert Środecki, 29 listopad 2018, 09:56
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Podgórnej w Kamieniu oddano do użytku mieszkania chronione. Adaptacja pomieszczeń przeznaczonych dla seniorów była możliwa dzięki środkom pozyskanym przez placówkę ze źródeł zewnętrznych. Na razie osoby starsze mogą mieszkać w odnowionych wnętrzach bezpłatnie.
Mieszkania chronione uroczyście otwarte

Pan Jurek mieszka w mieszkaniu chronionym od kilku tygodni

Mieszkania chronione uroczyście otwarte

Do dyspozycji mieszkańców jest jadalnia i w pełni wyposażona kuchnia

Pierwszy etap projektu „Razem samodzielni” realizowanego przez Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu polegał na adaptacji pomieszczeń pozostałych po Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek. W ramach zadania powstały dwa mieszkania chronione dla 9 seniorów. W skład każdego z nich wchodzą pokoje, aneksy kuchenne i łazienki. Ponadto do dyspozycji uczestników jest jadalnia z pełni wyposażoną kuchnią. Zadanie zostało zrealizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Adaptacja pomieszczeń pochłonęła 314 tys. zł. Drugi etap projektu, którego realizacja rozpoczęła się we wrześniu br. i trwać będzie do 31 sierpnia 2020 roku, polega na wsparciu i opiece osób starszych. Głównym zamierzeniem projektu jest realizacja programu wsparcia i usamodzielniania osób starszych. Mieszkania chronione mają być alternatywą dla instytucjonalnych form pomocy. Wyremontowane wnętrza przeznaczone są dla osób, które: ukończyły 65. rok życia, są mieszkańcami powiatu sępoleńskiego, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i zdrowotnej, nie wymagają całodobowych usług.

– Pomysł utworzenia mieszkań chronionych zrodził się w mojej głowie kilka lat temu podczas pobytu w Austrii. Po wybudowaniu windy ze środków PFRON mieliśmy możliwość przejść do pomieszczeń, które pozostały nam po siostrach elżbietankach. Winda sprawiła, że mogliśmy zaadaptować te pomieszczenia. Celem zadania jest pomoc seniorom w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych i życiowych, pomoc w integracji ze środowiskiem lokalnym, wskazywanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu i rehabilitacja. Pobyt seniorów przez okres trwania projektu jest bezpłatny – mówi Iwona Kozłowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu. Zadanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego koszt to 756 tys. zł. Bezpośrednim realizatorem projektu jest Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu, gdzie będzie przeprowadzana rekrutacja. Obecnie w mieszkaniach chronionych mieszkają 4 osoby, które chwalą sobie warunki bytowe.
 W piątek mieszkania chronione zostały uroczyście oddane do użytku. W Domu Pomocy Społecznej pojawiło się wielu gości. Byli wśród nich przedstawiciele władz samorządowych oraz wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski. Wszyscy przybyli zwiedzili wyremontowane pomieszczenia, które spełniają oczekiwania osób starszych i potrzebujących. Swoimi wrażeniami z zaproszonymi gośćmi podzielili się mieszkańcy, którzy nie kryli zadowolenia.
 W województwie kujawsko-pomorskim mieszka około 350 tys. osób powyżej 65. roku życia. Ponad 100 tys. osób żyje samotnie. – Rzucamy ogromny snop światła na potrzeby ludzi starszych. Będziemy wspierać takie projekty – deklarował podczas wizyty w Kamieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...