Gmina Więcbork

Milion osiemset od marszałka

Robert Środecki, 04 styczeń 2018, 14:09
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły piątek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu burmistrz Więcborka podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji polegającej na przebudowie oraz zmianie sposobu użytkowania budynku gospodarczego znajdującego się przy urzędzie miejskim. Ma tam powstać nowoczesne centrum usług społecznych. Inwestycja pochłonie około 3 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 1,8 mln zł.
Milion osiemset od marszałka

W tym budynku powstanie Centrum Usług Społecznych

Milion osiemset od marszałka

Alina Kruk, Piotr Całbecki i Waldemar Kuszewski z umową na dofinansowanie inwestycji

W Więcborku w starym i zaniedbanym budynku gospodarczym znajdującym się przy urzędzie miejskim ma powstać nowoczesne Centrum Usług Społecznych. – Nasz projekt przewiduje utworzenie Centrum Usług Społecznych, którego celem będzie zwiększenie dostępności usług w szczególności usług opiekuńczych dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Planujemy tam świadczyć usługi wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ma to być miejsce zapewniające dzienną opiekę – mówi Izabela Szmaglińska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku. W Więcborku, drugim co do wielkości mieście powiatu, brakuje przestronnych pomieszczeń dla osób starszych i potrzebujących, które chciałyby wspólnie spędzić czas. – Ta inwestycja załatwi nam kilka spraw. Powstaną przestronne pomieszczenia dla osób starszych i potrzebujących, powstanie miejsce, w którym będzie można zorganizować sesje rady miejskiej. Na najniższej kondygnacji pomieszczenia dla naszych pracowników socjalnych zostaną gruntownie wyremontowane. Cały budynek zostanie zagospodarowany, ponadto przybędzie dodatkowych 30 miejsc parkingowych – mówi Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka. Przy urzędzie miejskim powstanie coś na wzór Centrum Aktywności Społecznej, które znajduje się przy ulicy Jeziornej w Sępólnie. W Centrum Usług Społecznych, które powstanie w Więcborku, mają być świadczone usługi opiekuńcze na bazie klubu samopomocy: warsztaty tematyczne, spotkania dyskusyjne, imprezy integracyjne, aerobik dla seniorów, szkolenia i szereg innych. W ramach nowego podmiotu funkcjonować będzie klub samopomocy, świadczący wsparcie podczas pobytu dziennego, przez min. 3 dni w tygodniu. Planuje się, że z usług centrum w trakcie realizacji projektu skorzysta około 60 osób. Przebudowa i gruntowny remont obiektu oraz budowa parkingu ma kosztować 2,983 mln zł, z czego 1,803 mln zł będzie pochodziło ze źródeł zewnętrznych, resztę w ramach wkładu własnego musi wygospodarować gmina.
W ubiegły piątek burmistrz Więcborka gościł w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie podpisał umowę na dofinansowanie projektu. To oznacza, że po rozstrzygnięciu przetargu można przystąpić do prac remontowo-budowlanych. – Ponadto zamierzamy pozyskać środki zewnętrzne z RPO na wyposażenie centrum. Liczę, że uda się zdobyć około 1 mln zł – dodaje Izabela Szmaglińska.