stat4u
Gmina Więcbork

Nadleśnictwo stawia na turystykę i ścieżki rowerowe

Robert Środecki, 07 listopad 2019, 10:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Nadleśnictwo Runowo przymierza się do realizacji gigantycznej inwestycji na terenie gminy Więcbork polegającej na budowie ścieżki rowerowej od ronda przy cmentarzu do Runowa oraz do siedziby firmy Gabi Bis. Dodatkowo w pobliżu jeziora powstanie kilka atrakcji turystycznych takich jak wieża widokowa oraz wiaty i miejsca na ognisko.
Nadleśnictwo stawia na turystykę i ścieżki rowerowe

Mapa poglądowa ścieżki rowerowej będącej w planach Nadleśnictwa Runowo

Nadleśnictwo stawia na turystykę i ścieżki rowerowe

Przedstawiciel Nadleśnictwa Runowo przedstawił plan inwestycyjny

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Więcborku gościł przedstawiciel Nadleśnictwa Runowo, który w sposób szczegółowy przedstawił plany inwestycyjne. Kolejno omówił każde miejsce prezentując je na mapie.
– W punkcie 1 ma powstać wieża widokowa. Będzie to konstrukcja drewniana zlokalizowana 10 - 15 metrów od linii brzegowej jeziora. Dojście do wieży będzie stanowiła ścieżka o szerokości 1 metra wyłożona kostką brukową. Dodatkowo przy wieży zostanie zlokalizowana drewniana siłownia. Obiekt zostanie wyposażony w monitoring. Punkt nr 2 będzie stanowiło wcięcie w skarpie, gdzie zostaną zlokalizowane ławki widokowe. Za zgodą odpowiednich organów planujemy zbudować mały pomost. Punkt nr 3 to będzie wiata informacyjna, przedstawiająca ogólne informacje i plan sytuacyjny obiektów turystycznych zlokalizowanych w regionie. Punkt nr 4 to będzie miejsce wypoczynku przy skarpie, która znajduje się zaraz przy plaży. Tam zostaną zlokalizowane ławeczki i tablice informacyjno - edukacyjne. Punkt nr 5 jest to wiata, która będzie zlokalizowana przy mostku kolejowym. Tam mają znajdować się ławki, tablice informacyjne oraz ścieżka z kostki brukowej prowadząca do wieży widokowej. Punkt nr 6 to miejsce wypoczynku wyposażone w ławostoły i tablice informacyjne. Punkt nr 7 został zlokalizowany przy szkółce leśnej. Będzie to typowy punkt edukacyjny wyposażony w zadaszone miejsce na ognisko dla minimum 40 - 50 osób, miejsce do ćwiczeń w postaci metalowej siłowni i monitoring. Wszystko będzie ogrodzone. Punkt nr 8, zostawiliśmy go sobie. Prawdopodobnie zostaną tam zlokalizowane jakieś urządzenia do rozciągania. Punkt nr 9 przy szlabanie planujemy tam wyciąć świerki i zrobić dodatkowy parking – powiedział na sesji przedstawiciel Nadleśnictwa Runowo.
Realizacja wymienionej inwestycji wymaga ogromnych nakładów finansowych. Nadleśnictwo zamierza pozyskać środki od Lasów Państwowych z FunduszuLeśnego. Trudno powiedzieć kiedy wszystko zostanie zrealizowane, chociaż nadleśnictwo już rozpoczęło porządkowanie terenu pod ścieżkę rowerową.
– Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to rozpoczęliśmy już pracę od granic nadleśnictwa przy SBN do ronda. Jest tam wycięta powierzchnia pod ścieżkę, która zostanie wykonana z kostki brukowej. W późniejszym czasie planujemy wykonać scieżkę od ronda do zakładu Gabi Bis i od zakładu Gabi Bis przez las do wieży widokowej i plaży, tak aby wszystko połączyć w logiczną całość – dodał przedstawiciel nadleśnictwa.
Niewąptliwie projekt realizowany przez nadleśnictwo przyczyni się do podniesienia walorów turystycznych gminy Więcbork. Dodatkowe atrakcje znakomicie wpisują się w krajobraz miasteczka usytuowanego nad pięknym jeziorem.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...