stat4u
Więcbork

Narysują sieć gazową

Robert Lida, 26 kwiecień 2018, 13:52
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłą środę otwarto oferty, które wpłynęły na przetarg ogłoszony przez bydgoski oddział Polskiej Spółki Gazownictwa dotyczący opracowania dokumentacji na budowę stacji regazyfikacji oraz sieci gazowej w Więcborku. Łącznie wpłynęło 6 ofert i wygląda na to, że przetarg zostanie rozstrzygnięty i umowa podpisana.
Narysują sieć gazową

W tym miejscu ma powstać stacja regazyfikacji gazu LNG

Przetarg ogłoszony pod koniec lutego na platformie zakupowej PSG podzielono na dwa zadania. Jedno polega na wykonaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy stacji gazowej wysokiego ciśnienia oraz stacji regazyfikacji LNG. Drugie - na przygotowaniu dokumentacji budowy sieci gazowej. Na pierwsze zadanie spółka przeznaczyła 289.448 zł, a obydwie oferty, które wpłynęły, są od tej kwoty niższe. Na drugą część przetargu złożono 4 oferty o rozpiętości cenowej od 157.440 zł do 990.765 zł. Na ten cel inwestor przeznaczył 452.455 złotych. Wszystko więc wskazuje na to, że przetarg zostanie rozstrzygnięty, a wykonawca wyłoniony.
Przypomnijmy, że Więcbork nie będzie zaopatrywany w gaz ziemny, tylko powstanie tu „gazowa wyspa”. To znaczy, że miasto będzie zaopatrywane w gaz LNG przywożony ciężarówkami z terminalu w Świnoujściu. Następnie poprzez stację regazyfikacji trafi do lokalnej sieci. Z jednego metra sześciennego gazu LNG po doprowadzeniu go do odpowiedniej temperatury powstaje 600 metrów gazu sieciowego. Jedna ciężarówka przewozi 40 ton gazu. Nie należy się więc obawiać, że Więcbork zostanie nagle zakorkowany przez cysterny z gazem.
– Stacja regazyfikacji ma powstać na terenie starego toru motocrossowego. Chodzi o to, że jest on położony blisko drogi wojewódzkiej – mówi burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.
Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez dyrektora oddziału PSG w Bydgoszczy, Sebastiana Latanowicza, podczas styczniowej wizyty w Więcborku, prace projektowe mają się zakończyć do września 2020 roku. Rok później pierwsi mieszkańcy Więcborka mają być podłączeni do lokalnej sieci gazowej.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...