Sępólno

Nauka poprzez zabawę

Robert Środecki, 18 październik 2018, 11:19
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły piątek w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie dokonano uroczystego otwarcia sali integracji sensorycznej. Jest ona przeznaczona do prowadzenia zajęć profilaktycznych i terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych. Ich celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych.
Nauka poprzez zabawę

Symboliczne przecięcie wstęgi

Nauka poprzez zabawę

Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie w asyście pani dyrektor

– Dzisiaj ważny moment dla naszej placówki, ponieważ otwieramy i uruchamiamy salę integracji sensorycznej. Jest to istotna dla nas chwila z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że w znaczący sposób zwiększamy ofertę programową naszej poradni jako placówki pretendującej do bycia specjalistyczną dla dzieci i młodzieży z całego powiatu. Ponadto jest to kolejny etap realizacji koncepcji rozwoju poradni, która została przez nas przyjęta. Jesteśmy o duży krok do przodu. Trzeci ważny powód jest taki, że wpisujemy się w działania rządu i ministerstwa. Jak powstawała nasza sala? Jak się państwo orientujecie tutaj była wcześniej biblioteka pedagogiczna. 2,5 roku temu znalazła inną siedzibę, dzięki czemu odzyskaliśmy pomieszczenia, co sprawiło, że ten projekt był możliwy do realizacji. Czym jest sala integracji sensorycznej? Jest to projekt przeznaczony dla dzieci od momentu urodzenia i wykrycia jakichś deficytów czy niepełnosprawności. Fenomenem tej metody jest to, że nauka odbywa się poprzez zabawę. Dzieci bardzo chętnie w tym uczestniczą. Staraliśmy się przygotować tę salę w sposób bardzo kompleksowy. Docelowo chcemy, żeby to była również sala doświadczania świata. Wymaga to dodatkowych sprzętów, ale nie jesteśmy daleko – powiedziała podczas uroczystego otwarcia Katarzyna Kowalczyk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie.
Sala integracji sensorycznej to pomieszczenie, w którym panuje niesamowita atmosfera. Dzieje się tak za sprawą oświetlenia i nastrojowej muzyki wydobywającej się z głośników. To miejsce wyposażone jest w wiele sprzętów i przyrządów służących najmłodszym.
W uroczystości oprócz pracowników poradni udział wzięli: starosta Jarosław Tadych, skarbnik powiatu Władysław Rembelski oraz dyrektor wydziału edukacji w starostwie powiatowym Gabriela Malczewska. To im przypadł w udziale zaszczyt przecięcia symbolicznej wstęgi.
 – W imieniu swoim i rady pedagogicznej chciałabym podziękować organowi prowadzącemu za duże wsparcie, jakim nas otoczyliście i że wykazaliście się zrozumieniem, że takie potrzeby w naszym powiecie istnieją – dodała Katarzyna Kowalczyk. Pani Katarzyna zarządza pracami poradni od niedawna, ale widać, że w tym czasie placówka wykonała ogromny krok naprzód.