stat4u
Więcbork

Nowa sala dla starej rady

Robert Lida, 06 wrzesień 2018, 11:47
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Po wakacyjnej przerwie do pracy wrócili więcborscy radni. Środowa sesja rady miejskiej była wyjątkowa ponieważ po raz pierwszy odbyła się w nowej sali Centrum Aktywności Seniora. Teraz rada będzie obradować w komfortowych warunkach, takich na miarę XXI wieku. Część radnych raczej nie powinna przyzwyczajać się do tego miejsca. Wybory tuż-tuż.
Nowa sala dla starej rady

Jeszcze przecięcie wstęgi i można korzystać z nowego budynku

Nowa sala dla starej rady

Tej radzie już powoli dziękujemy

Nowe miejsce na mapie aktywności

Przed sesją odbyła się skromna uroczystość symbolicznego oddania do użytku budynku Centrum Aktywności Seniora mieszczącego się w dawnym budynku gospodarczym za urzędem miejskim. Inwestycja polegająca na przebudowie i rozbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania tego budynku była realizowana przez gminę w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Aktywnych Społecznie. Całkowita wartość tej inwestycji to 2.974.160 zł, z czego 1.798.064 złote to unijne dofinansowanie.
W nowoczesnym budynku na piętrze od września będzie funkcjonował „Klub senior +”. Znajdują się tutaj duża, ogólnodostępna sala, biuro animatora, aneks kuchenny i toalety. Wszystko jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a elementem tej infrastruktury, który najbardziej rzuca się w oczy, jest winda wkomponowana we front budynku. Na parterze znajdują się pomieszczenia socjalne dla pracowników urzędu miejskiego oraz pomieszczenia garażowe i gospodarcze. W ramach inwestycji wybudowano również 35 miejsc parkingowych.
Do tej pory rada miejska obradowała w ciasnej i niefunkcjonalnej Sali Krajeńskiej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, która ma powierzchnię dużego pokoju w przeciętnym domu. Mówiąc krótko, warunki pracy samorządu były złe. Od środy rada miejska będzie obradowała w nowej sali Centrum Aktywności Seniora. Tutaj ma wręcz komfortowe warunki. Takie na miarę współczesności. Teraz bez żenady można zapraszać na obrady nawet najważniejszych gości.
W punkcie obrad dotyczącym zmian budżetowych radni zdecydowali o wyasygnowaniu kwoty 13.400 zł na zakup bezprzewodowego systemu głosowania, który pozwoli na głosowania imienne. Czy zakup takiego urządzenia dla 15 radnych jest konieczny? Tutaj można dyskutować.
 
Rondo jako wyraz pamięci 

Radni podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia rondu na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 241 i 242 popularnie nazywanym rondem przy cmentarzu. Rondo będzie nosiło nazwę „Poległych w Niemieckim Obozie w Karolewie w 1939 roku”. W pierwotnym projekcie uchwały, który omawiano na komisjach, nazwa była krótsza: „Rondo im. Poległych w Karolewie”. Burmistrz zgłosił jednak do tego projektu autopoprawkę rozszerzającą tę nazwę.
Rozważano drugą propozycję, a mianowicie ,,Rondo im. prezydenta Ignacego Mościckiego”. Oczywiście jest to nawiązanie do siedziby prezydenta w pobliskim Runowie.
– Propozycje były omawiane podczas połączonego posiedzenia komisji rady i była to bardzo burzliwa dyskusja. Większość radnych opowiedziała się za upamiętnieniem ofiar Karolewa. Zdecydowały względy historyczne. Wielu mieszkańców gminy Więcbork i powiatu zginęło w tym obozie. Im i ich rodzinom to się po prostu należy. Zresztą taką propozycję już w styczniu tego roku złożyło więcborskie koło związku kombatantów – argumentował wiceburmistrz Jacek Masztakowski.
 
Zielone światło dla modernizacji sygnalizacji

Rada podjęła również uchwałę w sprawie przyznania pomocy finansowej województwu kujawsko-pomorskiemu w kwocie 40.000 zł. Są to pieniądze, które mają być przeznaczone na zmianą sterowników sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Złotowskiej i Dworcowej, przed wiaduktem kolejowym. Właściwie od samego początku obecne rozwiązanie jest uciążliwe dla mieszkańców pobliskich budynków przy ulicy Złotowskiej. Pod ich oknami ustawia się ogonek samochodów z włączonymi silnikami oczekujących na zielone światło. Trzeba pamiętać, że właśnie tędy odbywa się cały tranzyt ciężarowy przez Więcbork. Uciążliwy dla mieszkańców jest hałas i spaliny wydobywające się z oczekujących pojazdów. Zarządca drogi, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, zaproponował tak zwaną inteligentną sygnalizację. Jeśli na przykład do skrzyżowania od strony ulicy Złotowskiej będzie się zbliżał pojazd z dozwoloną prędkością, a od strony Wituni nie będzie żadnego pojazdu, to system automatycznie włączy mu zielone światło. Jeśli przekroczy dozwoloną prędkośćną, to takiego sygnału nie otrzyma. Nie będzie więc sytuacji, że jeden samochód stoi na czerwonym świetle. Takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza w nocy. System składa się z odpowiednich sterowników i kamer. Niestety, to bardzo drogie rozwiązanie. Kosztorysowa wartość to 81.000 zł. Zarząd dróg wojewódzkich uzależnił wdrożenie tego systemu od pomocy finansowej gminy i to w połowie. Radni jednogłośnie wyrazili na to zgodę.
 
Uchwały wyborcze

Radni podjęli również dwie uchwały wynikające z tak zwanego kalendarza wyborczego. Pierwsza dotyczyła aktualizacji podziału gminy na okręgi i obwody głosowania. Była ona konieczna w związku ze zmianą nazwy osiedla BoWiD na Tadeusza Suszyńskiego. W spisach wyborców mieszkańcy osiedla będą widnieć pod takim adresem. Druga uchwała dotyczyła utworzenia odrębnych obwodów głosowania w szpitalu powiatowym i Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...