stat4u
Sośno

Nowemu sołtysowi współczuję

Robert Lida, 21 marzec 2019, 09:38
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Po 12 latach Sośno ma nowego sołtysa. Józefa Bartona zastąpi Stanisław Gackowski, który niedawno został również radnym. Sołtys stołecznej wsi to prawie jak wójt.
Nowemu sołtysowi współczuję

Podziękowania za długoletnią służbę Józefowi Bartonowi złożył Wójt Sośna Leszek Stroiński

Nowemu sołtysowi współczuję

Sołtys Sośna Stanisław Gackowski

– Po 12 latach rezygnuję z funkcji sołtysa. Powody są dwa: wiek 75 lat i zdrowie. Po zawale lekarz zabronił mi się denerwować. Wszystkim, którzy mi pomagali, dziękuję. Kogo uraziłem, to przepraszam. Nowemu sołtysowi współczuję - tak Józef Barton kończył sprawozdanie z 4-letniej kadencji sołtysa i rady sołeckiej Sośna.
Sprawozdanie sołtysa bardzo nam się podobało, ponieważ pokazuje na co tak naprawdę są przeznaczane fundusze sołeckie. Sołtys wyliczył, że przez 4 lata kadencji sołectwo dysponowało w sumie funduszem w kwocie 136.025 zł.
– Ponad dziewięćdziesiąt cztery procent tej kwoty przeznaczyliśmy na drogi – mówił Józef Barton.
Mamy więc sytuację, w której sołectwa wyręczają gminę w utrzymaniu jej dróg.
To nie jest tylko specyfika Sośna. Tak jest praktycznie w każdym sołectwie. Budżet sołecki Sośna systematycznie rośnie. Jak wiemy jego wielkość jest wprost powiązana z dochodami budżetu gminy. W 2015 roku wynosił on 30.000 zł, a plan na obecny rok to aż 71.677 zł postanowiono przeznaczyć na zakup ławek i kwietników. Zatem jeszcze w tym roku estetyka Sośna znacznie się poprawi.
Kiedy sołtys Barton po raz ostatni złożył swoje sprawozdania wszyscy obecni na zebraniu wstali i podziękowali mu głośnymi brawami.
Głównym punktem poniedziałkowego zebrania były jednak wybory sołtysa i rady sołeckiej. Na 702 uprawnionych do głosowania mieszkańców wsi na zebraniu obecnych było 88. Jak się później okazało, jedna osoba nie podpisała się na liście obecności, co wywołało dosyć poważne perturbacje przy wydawaniu kart do głosowania. Zgłoszono dwie kandydatury. Barbara Winiecka otrzymała 40 głosów, a Stanisław Gackowski 48. Nowy sołtys podtrzymał wyborczą passę, ponieważ w niedawnych wyborach uzupełniających uzyskał mandat radnego rady gminy. Co Józef Barton miał na myśli mówiąc, że współczuje swemu następcy? Między wierszami dało się odczuć, że wielu mieszkańców nie pomaga, a wręcz przeszkadza w pracy sołtysa.
– Charakter mam, jaki mam. Były takie sytuacje, że chcieli mnie poczęstować widłami. Powinienem wezwać policję, ale tego nie robiłem – przyznał ustępujący sołtys. Mówiąc oględnie, Sośno to trudne środowisko.
Nowemu sołtysowi będzie doradzała rada w składzie: Barbara Winiecka, Mirosława Wegner, Józef Stosik, Leszek Potaczek, Rafał Żarczyński. 

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...