Ochotnicza straż pożarna rodziny Fojucików

Robert Lida, 26 styczeń 2014, 11:04
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ochotniczych strażach pożarnych trwają zebrania sprawozdawcze. W sobotę miniony rok podsumowali druhowie jednej z największych jednostek w powiecie, OSP Sypniewo. Najliczniejszą grupę strażaków w Sypniewie stanowią Fojucikowie z seniorem Kazimierzem na czele. Strażacki mundur nosi już trzecie pokolenie tej rodziny.
Ochotnicza straż pożarna rodziny Fojucików

Zebranie w Sypniewie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu św. Floriana w obecności sztandaru jednostki. Fot. Robert Lida

Do Sypniewa zjechało wielu ważnych gości: poseł Iwona Kozłowska, radny wojewódzki Marek Witkowski, wicestarosta Henryk Pawlina, burmistrz Paweł Toczko, przewodniczący Rady Miejskiej w Więcborku Józef Kujawiak, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Krzysztof Michałowski, komendant powiatowy  PSP st. kpt. Leszek Grugel, prezes zarządu oddziału powiatowego OSP Maciej Kluczyński. Te nazwiska świadczą o tym, że druhowie z Sypniewa mają u władz różnych szczebli duże poważanie.
– OSP w Sypniewie to 76 członków czynnych, w tym 22 kobiety. W minionym roku przybyło nam 8 członków. Do tego należy dodać członków honorowych i wspierających. Jednostka operacyjno-techniczna działająca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym liczy 28 wyszkolonych osób, które mogą jeździć do akcji. W ubiegłym roku wyjeżdżali do 39 zdarzeń. Odbyły się również dwie inspekcje gotowości. Wreszcie, po latach starań, dzięki dotacjom, które udało nam się pozyskać, ruszyliśmy z budową zaplecza socjalno-garażowego i kotłowni – referował prezes Stanisław Posieczek, który kieruje jednostką od 11 lat. Warto zaznaczyć, że jednostka z Sypniewa jest bodaj najbardziej sfeminizowana w powiecie. Działa tutaj drużyna żeńska oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza dziewcząt. Jak zaznaczył prezes Posieczek, wreszcie udało się rozpocząć rozbudowę remizo-świetlicy. Budynek jest obecnie ogrzewany grzejnikami elektrycznymi, które nie spełniają swojej roli i są drogie w eksploatacji. Kontynuacja budowy to główne zadanie, które ma być realizowane w bieżącym roku.
Oczkiem w głowie sypniewskich ochotników jest centrum komputerowe prowadzone przez druha Czesława Kunickiego. Druh Kunicki wziął udział w projekcie realizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji „Polska Równych Szans”, skierowanym do mieszkańców po 50. roku życia.
– Szkolenie z zakresu obsługi komputera przeszło 185 osób z gmin Więcbork, Sępólno i Sośno. W tym roku będą to osoby z gminy Kamień – mówił prezes Posieczek.
Komendant Leszek Grugel wysoko ocenił pracę jednostki w Sypniewie, która jako jedna z czterech w powiecie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka pełni również ważną rolę ze względu na swoje położenie: na granicy powiatu i w dużym kompleksie leśnym. Często pomaga też kolegom z powiatu złotowskiego. Po wysłuchaniu sprawozdań zarządu oraz skarbnika i komisji rewizyjnej, uczestnicy zebrania udzielili zarządowi absolutorium. Przyjęto również plan pracy na obecny rok oraz plan finansowy, który zakłada budżet jednostki na poziomie około 50 tysięcy złotych.