stat4u
Wąwelno

Oczyszczalnia pracuje

Robert Lida, 21 listopad 2019, 12:43
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Zgodnie z planem i zapisami w umowie pod koniec października zakończyła się modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków w Wąwelnie. Wymieniono wszystkie najważniejsze elementy obiektu. To była najdroższa inwestycja ostatnich lat w gminie Sośno.
Oczyszczalnia pracuje

Na placu budowy

Oczyszczalnia pracuje

Nowa prasa do osadów

Oczyszczalnia w Wąwelnie została oddana do użytku w 2002 roku. Zgodnie z założeniami, bez poważniejszych remontów miała pracować 10 lat. Rzeczywiście po upływie tego czasu zaczęły się poważne awarie. W 2014 roku za środki z budżetu gminy i Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie udało się przedłużyć żywotność urządzeń pracujących w skrajnie trudnych warunkach. Również w tym roku przygotowano dokumentację kompleksowej modernizacji oczyszczalni. Z góry było wiadomo, że tak kosztownej inwestycji nie da się wykonać bez wsparcia środkami zewnętrznymi. Niestety, na te środki czekano aż 5 lat.
W ramach inwestycji, która kosztowała około 4 mln zł zamontowano nową prasę do osadów, nowe dmuchawy do natleniania ścieków, nowy sitopiaskownik, wymieniono całą automatykę i elektrykę oraz urządzenia w reaktorze biologicznym, a także zamontowano pompę ciepła do ogrzewania budynku technicznego.
– Pod koniec października podpisaliśmy protokół odbioru. Oczyszczalnia pracuje zgodnie z założeniami i spełnia wszystkie standardy. Cieszę się, że mimo wcześniejszych kłopotów i awarii, ścieki nie trafiały wprost do rowu. Także w trakcie prac budowlanych. Reaktor oczyszczalni to dwa ciągi technologiczne. Ścieki, które się w nich znajdowały, zostały wywiezione samochodami do oczyszczalni w Runowie. To był spory wydatek dla gminy, ale gdybyśmy je wypuścili do rowu, to mieszkańcy na pewno odczuliby negatywne skutki – mówi Marcin Grubicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sośnie.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...