Kamień

Ojcowie Niepodległej

Robert Środecki, 30 sierpień 2018, 10:19
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja prezentowana jest w ramach projektu „Przystanek Niepodległa”, realizowanego przez młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu. Popularni „Śladowcy”, słynący z wielu interesujących przedsięwzięć, są podopiecznymi Aleksandra Atamańskiego.
Ojcowie Niepodległej

Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem

Ojcowie Niepodległej

Śladowcy

Ekspozycja, która przyjechała do Kamienia z Instytutu Pamięci Narodowej, składa się z kilkunastu plansz. Część z nich zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron ,,Monitora Polskiego” z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami, mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności.
Autorami wystawy są: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko. Współpraca: Grzegorz Czapski, Maciej Frycz, Paweł Miedziński, Magdalena Ruczyńska, dr Paweł Skubisz, prof. Włodzimierz Suleja. Ciekawym uzupełnieniem wystawy była projekcja filmu niemego dotyczącego działalności Józefa Piłsudskiego.
Uroczyste otwarcie wystawy zorganizowanej przez „Śladowców” cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zaszczyt przecięcia symbolicznej wstęgi przypadł w udziale Markowi Witkowskiemu, radnemu Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, burmistrzowi Kamienia Wojciechowi Głomskiemu oraz Władysławowi Dobberowi z Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Na sali roiło się od działaczy i sympatyków PiS, a to oznacza, że wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. – Wystawę można oglądać przez tydzień – informuje Tomasz Fiałkowski, nauczyciel historii związany z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Kamieniu.