Sępólno

Ostatnia sesja z Janem Tyxem

Robert Środecki, 21 kwiecień 2011, 22:15
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Co to jest krótkowzroczność? Na czym polega astygmatyzm? Jak działają soczewki kontaktowe? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było usłyszeć podczas jubileuszowej X sesji popularno-naukowej poświeconej wadom wzroku i ich korekcji. Mózgiem całej operacji był Jan Tyx wspierany przez Marię Milachowską i okolicznych pasjonatów fizyki. – To moja ostatnia sesja. Mam nadzieję, że młodsi nauczyciele będą kontynuowali moje dzieło – powiedział na zakończenie piątkowej imprezy jej główny organizator.

,,Moja przygoda związana z organizowaniem sesji zaczęła się w harcerstwie prawie 50 lat temu. Wówczas to z drużyną harcerską zorganizowaliśmy sesję poświeconą naszemu miastu i patronowi szkoły. Zauważyłem, że młodzi ludzie zainteresowali się tą formą zajęć pozalekcyjnych. Wymagało to wspólnego zaangażowania i organizacji pracy” – pisze w folderze wydanym z okazji jubileuszu Jan Tyx. Późniejsze zainteresowania i droga zawodowa, jaką poszedł pedagog wyzwoliły w nim potrzebę organizowania sesji poświęconych problemom fizyki. Pierwsze spotkanie z pasjonatami nauki i zaproszonymi gośćmi odbyło się w 1992 roku w gmachu szkoły nr 3. Wówczas nikt nie przypuszczał, że za 10 lat Jan Tyx i jego współpracownicy będą obchodzili okrągły jubileusz.

X sesja była poświęcona wadom wzroku i ich korekcji. Adrianna Sowińska przedstawiła referat pt. ,,Oczy – zwierciadło duszy i ciała”, o wadach wzroku mówiła Magdalena Wegner, a o wpływie komputera na wzrok Arkadiusz Kwasigroch. Informacje o soczewkach kontaktowych i ich zastosowaniu były zawarte w referacie Izabeli Marzec. Prezentacje multimedialną przygotowali: Cezary Florczak, Hubert Dąbrowski oraz Karol Gruszka. Wystąpienia były bardzo interesujące, bowiem dotyczyły problemów, z jakim każdy z nas styka się na co dzień. Co ciekawe, młodzież pokusiła się o prześwietlenie sytuacji w lokalnej służbie zdrowia. Okazuje się, że oczekiwanie na bezpłatną wizytę u jedynego okulisty może potrwać kilka miesięcy i zakończyć się ślepotą. Jubileuszową sesję Jan Tyx wykorzystał na wręczenie dyplomów i podziękowań tym wszystkim, którzy wspierali długoletnią inicjatywę przez tak długi czas. – Myślę, że sesja osiągnęła swój cel. Pozwoliła lepiej zrozumieć zagadnienia związane z procesem widzenia i wieloma zagadnieniami z działu optyki. Praca w ciągu tych 10 lat dała mi wiele satysfakcji. W zasadzie byliśmy małą fizyczną rodziną. Z żalem chciałem powiedzieć, że dzisiejsza sesja jest moją ostatnią sesją, ale sadzę, że młodzi nauczyciele podejmą się zadania kontynuacji. W najbliższym czasie chciałbym się poświęcić innym moim pasjom - turystyce oraz sportom statycznym. Mam tutaj na myśli szachy i brydż, dziedziny, które uczą logicznego myślenia – powiedział na zakończenie jubileuszowej sesji Jan Tyx. Imprezę okraszoną występami artystycznymi uwieńczyło zwiedzanie wystawy plastycznej przy kawie i ciastku.

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...