Pałac - reaktywacja

Robert Środecki, 28 sierpień 2012, 01:02
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Spadkobiercy Komierowskich zamierzają inwestować w zdewastowany pałac w swojej rodzinnej miejscowości. Do Urzędu Miejskiego w Sępólnie wpłynął wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na adaptacji i rozbudowie zabytkowego pałacu w Komierowie. Do wniosku załączono koncepcję przebudowy istniejących obiektów. Na papierze wygląda to imponująco. Inwestor chce zamienić pałac w nowoczesny hotel i ośrodek spa.
Pałac - reaktywacja

Perła architektury - zabytkowy pałac w Komierowie. Fot. Robert Środecki

10 sierpnia bieżącego roku do Urzędu Miejskiego w Sępólnie wpłynął wniosek podpisany przez Piotra i Ewę Komierowskich z Warszawy o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ma ona polegać na adaptacji i rozbudowie pałacu w Komierowie na cele hotelowe wraz z zespołem spa.
Pałac, który został przebudowany do istniejącej formy w latach 20. ubiegłego wieku, ma pełnić funkcje komercyjne. Inwestor chce, aby parter budynku pełnił funkcję reprezentacyjną. Ma się tam znajdować hol, recepcja, restauracja i klub. Ośrodek spa z basenem i instytutem kosmetycznym zlokalizowany będzie na skarpie w pomieszczeniach po byłej stajni, kilkadziesiąt metrów od pałacu. Z przedstawionej koncepcji wynika, że inwestor planuje dobudowanie dwóch skrzydeł do istniejącego budynku. „Założeniem projektowym jest minimalna interwencja w istniejący budynek. W bryle budynku dodano schody oraz taras od strony stawu. Komunikację ze spa zapewniono przez szklany, podwieszany, lekki łącznik dotykający elewacji pałacu. Część mieszkalną zaprojektowano w przebudowanej oficynie, wraz z nową przebudową skierowaną w kierunku gospodarstw. Ta nowa część jest niezauważalna z perspektywy podjazdu pałacu. We wnętrzu starano się zachować logiczny układ pałacu, wprowadzając zmiany wynikające ze zmiany funkcji. Zachowano główny układ schodów wraz z odtworzeniem balustrad i innych detali” - czytamy w dokumentacji złożonej w sępoleńskim magistracie.
16 sierpnia wszczęto postępowanie zmierzające do ustalenia lokalizacji celu publicznego. Doprowadzenie tego procesu do końca może potrwać kilka miesiący. Wymagane są bowiem wszelkie zgody konserwatora zabytków, inspektorów z dziedziny ochrony środowiska i innych służb. Kolejnym etapem będzie opracowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. – Projekt jest podstawą do ubiegania się o dofinansowanie inwestycji ze źródeł zewnętrznych – powiedział nam jeden z inspektorów pracujących w Urzędzie Miejskim w Sępólnie. Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryje Jan Kowalczyk, sołtys Komierowa, któremu dobro pałacu leży na sercu. – Minęło 18 lat, odkąd rodzina Komierowskich odzyskała pałac. Może w końcu coś się zacznie dziać. Nie mogę patrzeć na to, jak obiekty pałacowe niszczeją. Niedawno pałac i park były fotografowane z lotu ptaka przez motolotniarza – mówi sołtys.
Zespół pałacowo-parkowy w Komierowie to nie tylko budowle, ale również przepiękny park o powierzchni 16 ha. Znajduje się tam kilka stawów oraz okazałe dęby.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy realizacja tego karkołomnego przedsięwzięcia dojdzie do skutku i kiedy to nastąpi. Jest to uzależnione od środków finansowych, jakimi dysponuje inwestor. Niemniej jednak machina polegająca na skompletowaniu niezbędnych dokumentów i zezwoleń ruszyła. Do tematu, który elektryzuje lokalnych miłośników historii i zabytków, będziemy wracać.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...