Pamięci Zenona Kubiaka

Robert Lida, 01 wrzesień 2013, 01:31
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Zenon Kubiak to artysta genialny, ale zapomniany. W Kamieniu spędził ostatnie trzynaście lat swojego życia. Dwadzieścia lat po jego śmierci w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowano wystawę jego twórczości. To wystawa bardzo nietypowa, ponieważ obrazy, grafiki i rysunki, które się na niej znalazły, udostępnili mieszkańcy Kamienia.
Pamięci Zenona Kubiaka

Kazimierz Fiałkowski, który Zenona Kubiaka przyjmował do pracy, składa kwiaty na jego nowym nagrobku. Fot. Robert Lida

Zenon Kubiak urodził się w Jarocinie. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy i wydział grafiki warszawskiej ASP. Był laureatem wielu wystaw i bardzo cenionym artystą w środowisku bydgoskich plastyków.
– Kiedyś przyjechał do mnie dyrektor wydziału kultury urzędu wojewódzkiego i spytał, czy nie chcę w Kamieniu prawdziwego artysty, bo w Bydgoszczy to on się zapije. Powiedziałem, dlaczego nie – wspomina Kazimierz Fiałkowski, wieloletni burmistrz Kamienia.
Kubiak otrzymał etat w kamieńskim domu kultury. Tutaj miał swoją pracownię. Przydzielono mu również mieszkanie składające się z pokoju, kuchni i łazienki przy ulicy Poległych w Radzimiu 5.
Spod jego ręki wyszło około 450 prac. Nie jest tajemnicą, że artysta w ostatnich latach swojego życia nie dawał sobie rady z własną słabością - chorobą alkoholową.
– Pamiętam, jak chodził po mieście i oferował do sprzedaży swoje prace. Później żył już tylko z tego. Sama kilka kupiłam. Inni też kupowali. Kubiak żył bardzo skromnie, powiedziałabym, że bardzo biednie. To prawda, że miał problem sam ze sobą, ale przy tym wszystkim był bardzo kulturalny i szarmancki – mówi żona burmistrza Fiałkowskiego, pokazując grafikę, która przedstawia jedną z kamieńskich uliczek.
Właśnie ciasne uliczki, ściśnięte w nich domy i przyległe podwórka stanowiły motyw przewodni wielu prac Kubiaka, który w samotności zmarł w 1993 roku. Pochowano go na miejscowym cmentarzu.
Z inicjatywy Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego prezesem jest pani Jadwiga Steinborn, wybudowano nowy nagrobek na mogile Kubiaka.
– Część środków zebraliśmy sami, część dołożyła gmina, a wykonawca zrobił go po kosztach – mówi pani prezes.
W piątek członkowie towarzystwa oraz darczyńcy złożyli kwiaty i zapalili znicze na nowym nagrobku. Chwilę później w sali wystaw MGOK otwarto ekspozycję prac artysty, które udostępnili głównie mieszkańcy Kamienia. Na wystawie zgromadzono również dokumenty, listy, zapiski, które znaleziono po śmierci Kubiaka w jego mieszkaniu. Bardzo wymowna jest mała karteczka zapisana ołówkiem o treści: „rano chleb, smalec, ziemniaki”. Wiele o artyście mówią też jego bardzo osobiste listy kierowane do mieszkającego w Toruniu przyjaciela.
Warto przypomnieć, że jest to druga pośmiertna wystawa prac Zygmunta Kubiaka. Pierwsza odbyła się dziesięć lat temu.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...