stat4u
Sępólno

Plac Wolności otwarty

Robert Środecki, 25 listopad 2021, 09:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek podczas Narodowego Święta Niepodległości nastąpiło uroczyste otwarcie rynku miejskiego w Sępólnie. W tym historycznym wydarzeniu wzięły udział tłumy mieszkańców miasta i okolic, przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści.
Plac Wolności otwarty

Kapsuła czasu została umieszczona przy pomniku

Plac Wolności otwarty

Uwieńczeniem otwarcia rynku było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

W ubiegły czwartek oczy wszystkich mieszkańców Sępólna były skierowane na plac Wolności. O godzinie 16.00 dokonano uroczystego otwarcia zrewitalizowanego rynku, które było połączone z artystyczną odsłoną upamiętnienia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Dzisiaj świętujemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju trwają uroczystości, również w Sępólnie, ale Sępólno ma jeszcze jedną okazję do świętowania. Zakończyły się prace związane z rewitalizacją przestrzeni śródmiejskiej naszego miasta. Ten projekt został zrealizowany na wniosek naszych mieszkańców, został też poparty uchwałą rady miejskiej. Całość prac skupiona była na obszarze wokół kościoła parafialnego, poprzez wszystkie uliczki starego miasta aż po plac Wolności. Pierwszy etap prac polegał na rozbiórce wszystkich nawierzchni. Te prace pozwoliły też uporządkować wszystko to, co znajduje się pod ziemią, czyli sieci wodociągowe, kanalizacyjne, sanitarne i teletechniczne. Równolegle do tych prac swoje badania prowadzili archeolodzy. Odkryli ponad 5 tysięcy różnego rodzaju historycznych artefaktów. Po zakończeniu wszystkich prac rozbiórkowych rozpoczęły się roboty budowlane. Powstały nowe ciągi piesze, jezdne, place, parkingi. Wszystkie miejsca otrzymały nowe energooszczędne oświetlenie. Pojawiły się też elementy małej infrastruktury. Całość dostała też nową organizację ruchu. Sam plac Wolności, na którym się znajdujemy, jest wyjątkowy, ponieważ jest to jeden z 4 trójkątnych rynków w Polsce. Jego wyjątkowość została podkreślona przez płytę, na której stoję. Przy wierzchołkach tego trójkąta pojawiły się dosyć intrygujące instalacje oświetleniowe. To wszystko ma nawiązywać do kształtu naszego placu, ale również do pomnika symbolizującego wybuch bomby lub granatu. Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Dzisiaj otwieramy nowy rozdział w historii Sępólna. Mam nadzieję, że zrewitalizowana przestrzeń naszego śródmieścia będzie długo i dobrze służyła naszym mieszkańcom i przebywającym tu gościom – powiedział podczas uroczystego otwarcia rynku burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. 
Inwestycja polegająca na rewitalizacji rynku wraz z przylegającymi uliczkami kosztowała około 9 mln zł. Wykonawcą była firma Marbruk. Ważnym akcentem czwartkowej uroczystości było wmurowanie w plac Wolności przez burmistrza i grupę dzieci kapsuły czasu, która ma zostać otwarta za 50 lat. O jej zawartości szerzej piszemy w innym miejscu. 
Mieszkańcy, którzy pojawili się na rynku, obejrzeli film dokumentujący proces rewitalizacji oraz popisy tancerzy ze Studia Dance Academy. Uwieńczeniem całości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy udziale grup rekonstrukcyjnych z Gdańska, Torunia i grupy rekonstrukcyjnej Ziemi Krajeńskiej. Ich obecność nadawała kolorytu uroczystościom. Dla mieszkańców i zaproszonych gości przygotowano poczęstunek. 
                                                                                                                                                                                                                     *  *  *
Rano uroczystości związane ze 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości koncentrowały się wokół pomnika Chrystusa Króla. Oprócz samorządowców i licznych delegacji uczestniczył w nich poseł Bartosz Kownacki z PiS. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem uroczystość przeniosła się do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.
 
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...