Kamień

Podatki bez zmian. Opłata śmieciowa 27 zł

Robert Lida, 03 grudzień 2020, 09:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dziś, tj. w czwartek Rada Miejska Kamienia (po raz pierwszy w trybie zdalnym) ma przyjąć stawki podatków i opłat lokalnych na 2021 rok. Burmistrz rekomendował radnym pozostawienie stawek podatku od nieruchomości oraz od posiadania psów na tegorocznym poziomie. Nie przedłożył również radnym projektu dotyczącego ustalenia ceny kwintala żyta, która służy do obliczania wysokości podatku rolnego. To oznacza, że także ten podatek praktycznie nie wzrośnie. Niestety, to koniec dobrych wiadomości. Opłata śmieciowa wzrośnie do 27 złotych od osoby.
Podatki bez zmian. Opłata śmieciowa 27 zł

Posiedzenie komisji rolnictwa w reżimie sanitarnym

Podatki bez zmian. Opłata śmieciowa 27 zł

Burmistrz Wojciech Głomski nie chce w przyszłym roku podwyższać podatków

Sesja Rady Miejskiej w Kamieniu jest dzisiaj, ale w ubiegłym tygodniu nad podatkami i opłatami lokalnymi debatowały komisje rady. Także w gminie Kamień rozstrzygnięto już przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców. Tradycyjnie zgłosił się tylko miejscowy ZGKiM z ofertą w wysokości 1.742.183,08 zł. Na tej podstawie oraz na podstawie liczby złożonych przez mieszkańców deklaracji wyliczono, że miesięczna opłata od mieszkańca, aby system się zbilansował, powinna w przyszłym roku wynieść 28 zł. 
– Uwzględniając tylko wywóz, to stawka od osoby mogłaby wynosić 26 zł, ale z opłaty trzeba jeszcze utrzymać pracownika i nasz PSZOK. Utrzymanie pracownika to 65.000 zł, PSZOK-u około 20.000 zł, a na zakup pojemników wydaliśmy w tym roku 15.000 zł. Te koszty w tym roku urząd wziął na siebie. Wydaliśmy na to około 100.000 zł. Niestety, to są sprawy, których nie da się pogodzić. Z jednej strony, musimy utrzymać system, a z drugiej, musimy robić wszystko, aby podwyżki nie były dla mieszkańców tak drastyczne. Moja propozycja to 28 złotych – mówił burmistrz Wojciech Głomski podczas obrad komisji rolnictwa.
Członkowie tej komisji, ale także pozostałych ,,urwali” z tej kwoty złotówkę i na sesję trafi stawka 27 zł. Stawka podwyższona dla tych, którzy uchylają się od segregacji, ma wynosić dwukrotność stawki podstawowej, czyli 56 zł, a ulga za korzystanie z własnego kompostownika, tak jak do tej pory, złotówkę. Opłata ryczałtowa dla posiadaczy domków letniskowych wykorzystywanych sezonowo ma wynosić 169 zł na rok. 
– W tej sytuacji gmina znowu będzie musiała wziąć na siebie utrzymanie pracownika oraz PSZOK-u – podsumował burmistrz, ostatecznie zgadzając się na 27 zł. 
– Wygląda na to, że dzisiaj śmieci to lepszy interes niż handel narkotykami – stwierdził wiceprzewodniczący rady Bogdan Januszewski, zauważając jednocześnie dużą rozbieżność między liczbą mieszkanców gminy a liczbą złożonych przez nich deklaracji. 
– Mamy 5.535 osób faktycznie zamieszkujących gminę i tyle deklaracji złożono. To jest sprawdzone. Jak my to robimy, nie mogę głośno powiedzieć – odpowiedział radnemu burmistrz Głomski. Dla porównania liczba mieszkańców zameldowanych w gminie Kamień to około 7.000.