stat4u
Kamień

Podwyżka za śmieci uchwalona

Robert Środecki, 06 luty 2020, 09:17
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły czwartek po burzliwych dyskusjach podczas posiedzeń komisji Rada Miejska w Kamieniu większością głosów ustaliła nowe stawki opłaty śmieciowej. Zamiast 16 zł każdy mieszkaniec segregujący odpady zapłaci 22 zł miesięcznie. Podwyżka jest wymuszona niezrozumiałymi dla samorządów zapisami ustawy śmieciowej i rosnącymi cenami usług.
Podwyżka za śmieci uchwalona

W ubiegły czwartek kamieńscy radni ustalili nowe stawki opłaty śmieciowej

Podwyżka za śmieci uchwalona

Starosta Jarosław tadych wręcza pamiątkowy medal Barbarze Letkiej

Drożej za śmieci

Burzliwe dyskusje na temat podwyżek za śmieci toczyły się na posiedzeniach komisji. To tam wyjaśniano radnym z czego one wynikają. Szczegółowo pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu ,,Wiadomości Krajeńskich”. Okazało się jednak, że dla wszystkich radnych zapisy nowej uchwały nie są jasne. Uchwałę w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przedstawił Andrzej Mazur. Nową stawkę opłaty za śmieci dla osób segregujących odpady ustalono w wysokości 22 zł miesięcznie. Do tej pory mieszkańcy Kamienia i okolic płacili 16 zł. Osoby, które postanowią nie segregować śmieci, zapłacą dwukrotność stawki podstawowej, czyli 44 zł. Mieszkańcy posiadający kompostowniki skorzystają z ulgi wynoszącej 1 zł.
– Za to, że mieszkam w blokach, muszę zapłacić o złotówkę więcej, bo nie ma kompostownika. To jest segregowanie ludzi. To jest niesprawiedliwe i ja się z tym nie zgadzam – mówił podczas dyskusji radny Bogdan Januszewski, który złożył formalny wniosek, aby ulga dla osób posiadających kompostowniki wyniosła 0 zł. Wniosek wiceprzewodniczącego rady dbającego o interesy wąskiej grupy mieszkańców został odrzucony.
–Wzrost kosztów jest bardzo duży. Jako rada musimy się dostosować do wymogów prawnych. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą wyrozumiali wobec tych obciążeń, które ich dotykają – stwierdził tuż przed głosowaniem radny Jarosław Dobek.
Radna Ewa Wiese zaapelowała, aby podczas zbliżających się zebrań wiejskich zachęcać mieszkańców budynków wielorodzinnych, zwłaszcza bloków, do odpowiedniego segregowania śmieci. Uchwała podjęta na sesji reguluje również wysokość opłaty śmieciowej dla domków letniskowych. Za śmieci zbierane w sposób selektywny trzeba będzie zapłacić 169 zł rocznie. Osoby, które nie segregują, zapłacą 338 zł. Uchwała w sprawie nowych stawek została przyjęta większością głosów.
Radna Ewa Wiese wstrzymała się od głosu, a Bogdan Januszewski, Natalia Marciniak, Patrycja Delekta i Sebastian Skaja byli przeciwni. Kamień nie jest jedyną gminą w powiecie, gdzie radni podwyższyli stawki opłaty śmieciowej. Kilkuzłotowe podwyżki zostały lub niebawem zostaną wprowadzone we wszystkich gminach.

Medal dla pani Basi

Na sesji w Kamieniu gościł starosta Jarosław Tadych, który wręczył Medal Bene Meritys pani Barbarze Letkiej. To zaszczytne wyróżnienie zostało przyznane stu osobom z okazji 100 -lecia powiatu.
– Chciałabym podziękować za ten medal. Pewne okresy w moim życiu są związane z powiatem i Kamieniem, ponieważ przepracowałam tutaj 37 lat. To jest dosyć długi okres. Przeżyłam przez ten czas różne etapy, które następowały po sobie. Pracę rozpoczęłam 22 listopada 1966 roku. W wieku 25 lat zostałam sekretarzem. W 1996 roku roku zostałam wiceburmistrzem Kamienia. Funkcję tę pełniłam do emerytury do 1 lipca 2003 roku. To był szmat czasu –  powiedziała wyróżniona.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...