stat4u
Gmina Więcbork

Podwyżki pod choinkę

Robert Środecki, 07 grudzień 2017, 13:44
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W przyszłym roku mieszkańcy Więcborka i okolic będą musieli znacznie głębiej sięgnąć do portfeli. Samorząd szykuje podwyżki. W ubiegły czwartek więcborscy radni uchwalili stawki przyszłorocznych podatków i opłat lokalnych. Ponadto zatwierdzili taryfy za wodę i ścieki oraz ustalili wysokość opłaty śmieciowej.
Podwyżki pod choinkę

Więcborscy radni uchwalają stawki przyszłorocznych opłat i podatków lokalnych

Stawki przyszłorocznych opłat i podatków lokalnych w gminie Więcbork wzrosną o 2% w stosunku do roku bieżącego. Podniesiono je zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Po nowym roku za 1 m2 powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić 0,77 zł. Podatek od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi  lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych wyniesie 4,63 zł od 1 ha powierzchni. Podatek od pozostałych gruntów ustalono na poziomie 0,26 zł za 1 m2 powierzchni. Podatek od budynków mieszkalnych wyniesie 0,74 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej, od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 18,88 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. Podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych ustalono na poziomie 4,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej.   

Przed sesją w magistracie rozstrzygnięto przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wpłynęły dwie oferty. Rozpiętość cenowa wynosiła 200 tys. zł. Tańszą ofertę na świadczenie tej usługi złożył Zakład Gospodarki Komunalnej
w Więcborku, oferując cenę 1,277 mln zł. To kwota o 190 tys. zł wyższa niż w roku bieżącym. To oznacza podwyżki. Po nowym roku każdy mieszkaniec Więcborka, który segreguje śmieci, zapłaci 10,50 zł. W tym roku stawka za śmieci segregowane wynosi 9 zł. Znacznie większa podwyżka czeka osoby, które nie segregują śmieci. Po nowym roku za odbiór odpadów komunalnych zapłacą 20 zł. W tym roku stawka wynosi 16 zł. Stawka opłaty śmieciowej w gminie Więcborka jest niższa niż w Sępólnie i Sośnie. Nowe stawki za śmieci przyjęto większością głosów. Tylko radny Jan Antczak z Runowa był przeciwny wprowadzeniu podwyżek. Ostatnią ważną decyzją mającą bezpośredni wpływ na wysokość opłat uiszczanych przez mieszkańców było ustalenie przyszłorocznych taryf za wodę i ścieki. – Planujemy niewielkie podwyżki o 7 groszy brutto za wodę i 14 groszy brutto za ścieki – powiedział podczas obrad Adam Kubiak, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Więcborku. Cenę za 1 m3 dostarczonej wody odbiorcom indywidualnym ustalono na poziomie 3,40 zł netto. Stawka opłaty abonamentowej na odbiorcę miesięcznie przy niskim natężeniu przepływu wynosić będzie 4,17 zł netto. Cenę 1 m3 ścieków ustalono na poziomie 6,71 zł. Stawka opłaty abonamentowej za ścieki to 3,24 zł netto. Do powyższych stawek należy doliczyć 8% VAT. 
W czwartek więcborscy radni wyrazili zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego ZGK o 206 tys. zł. Wkład pieniężny ma być wydatkowany na sfinansowanie przebudowy ulicy Orlej wraz z odwodnieniem. Radni mocą uchwały podjęli decyzję o nadaniu nazw kilku ulicom. Na mapie Wituni pojawiła się ulica Leśna, a w Więcborku w pobliżu Dalkowa pojawiły się ulice Sosnowa i Weterynaryjna.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...