stat4u
Więcbork

Podwyżki za śmieci i na mikołaja

Robert Środecki, 06 grudzień 2018, 10:35
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Jedną z pierwszych ważnych decyzji nowej Rady Miejskiej w Więcborku było podwyższenie opłat za odpady komunalne. Uchwałę w tej sprawie podjęto na ostatniej sesji. Nowe stawki, które uszczuplą budżety domowe wielu rodzin, zaczną obowiązywać od nowego roku.
Podwyżki za śmieci i na mikołaja

W kuluarach toczyły się ożywione dyskusje

Podwyżki za śmieci i na mikołaja

Więcborscy radni większością głosów zdecydowali o podwyżce za wywóz śmieci

W więcborskim magistracie został rozstrzygnięty przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oferty złożone przez przedsiębiorców z tej branży znacząco przekraczają kwotę, jaką samorząd zabezpieczył na ten cel. Jedynym skutecznym sposobem łatania budżetu było wprowadzenie podwyżek.
– Przedstawiona państwu została uchwała dotyczącej metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz ustalenia stawki opłaty. Nie ukrywam, że nie jest to łatwa uchwała. Niemniej jednak z takimi uchwałami na przestrzeni kadencji będziemy się spotykali. Uchwała jest wywołana m.in. ogłoszonym przetargiem na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z gminy Więcbork. 23 listopada nastąpiło otwarcie ofert przetargowych, które wpłynęły na to zadanie. W projekcie przyszłorocznego budżetu mieliśmy zabezpieczone środki na to zadanie wysokości 1,277 mln zł. Oferty, które wpłynęły, opiewały na następujące kwoty: przedsiębiorstwo komunalne z Tucholi 1,714 mln zł, natomiast ZGK w Więcborku złożył ofertę na kwotę 1,583 mln zł. Zarówno jedna, jak i druga oferta znacząco przewyższa kwotę, którą planowaliśmy przeznaczyć na zagospodarowanie odpadów komunalnych w roku 2019. Niemniej jednak mieliśmy pełną świadomość tego, że złożone oferty będą z dużym prawdopodobieństwem przekraczały kwoty, które zabezpieczamy w projekcie budżetu. Nie ukrywam, że rozmawiam z samorządowcami z sąsiednich gmin i nie jesteśmy wyjątkiem w skali powiatu i województwa. Główne czynniki wpływające na to, że oferty są znacznie wyższe, to wzrost cen paliwa, wzrost wynagrodzeń, jak również wzrost opłaty za zagospodarowanie i składowanie odpadów w regionalnych instalacjach odbioru odpadów komunalnych. Podobnie jak w roku poprzednim, podjąłem decyzję, że stawkę opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych będziemy ustalać po otwarciu ofert. To, co zostało państwu przedłożone na komisjach, jak również na dzisiejszą sesję, jest czysto matematycznym obliczeniem i wynika z oferty złożonej przez ZGK. Proponowane przez nas nowe stawki to 13,50 zł przy selektywnej zbiórce oraz 25 zł przy założeniu, że mieszkanie deklaruje brak segregacji – powiedział podczas ostatniej sesji Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka.
Uchwała w sprawie podwyżek została przyjęta większością głosów. 12 radnych głosowało za, a Jan Antczak i Andrzej Wenda wstrzymali się od głosu. Przypominamy, że w tym roku każdy mieszkaniec gminy Więcbork, który segreguje śmieci, płaci 10,50 zł miesięcznie, a osoby, które nie segregują odpadów płacą 20 zł. Opłaty wzrosną zatem o 3 zł i 5 zł.
Skutek podwyżek może być odwrotny od zakładanego. Wielu mieszkańców Więcborka i okolic nie uiszcza opłat za odpady komunalne. Po nowym roku po wprowadzeniu podwyżek ich liczba może znacząco wzrosnąć, a to oznacza mniejsze wpływy do kasy gminy. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...