stat4u
Toninek

Prawie 100 lat

Robert Lida, 07 listopad 2019, 10:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłą sobotę 95. rocznicę utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzili druhowie z Toninka. Uroczystość miała kameralny charakter, ale dla strażaków każda okazja do świętowania jest dobra.
Prawie 100 lat

Członkowie OSP Toninek prawie w komplecie

Prawie 100 lat

Laurka od wójta dla prezesa Kuszewskiego

W wyremontowanej i jeszcze pachnącej farbą świetlicy spotkali się członkowie OSP, których połowę stanowią kobiety, oraz zaproszeni goście: przewodnicząca rady gminy Krystyna Wąsik, wójt Leszek Stroiński, zastępca komendanta powiatowego PSP st. kpt. Dariusz Chylewski, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP druh Ryszard Białczyk oraz wiceprezes Banku Spółdzielczego w Więcborku Miłosz Oczki.
Zebranych w swoim wystąpieniu powitał prezes jednostki Mariusz Kuszewski. Zawierało ono również krótki rys historyczny. Data utworzenia OSP Toninek jest datą umowną. Ustalono ją na podstawie pierwszego, oficjalnego dokumentu, czyli informacji o posiadanej przez jednostkę motopompie, oraz na podstawie ustnych przekazów najstarszych mieszkańców zebranych kilkanaście lat temu w formie pisemnej notatki. Wiadomo, że pierwszym komendantem do 1941 roku był Piotr Rychły. W czasie wojny został nim Niemiec Irium Lidtke, który zdecydował, że każdy mieszkaniec Toninka, który ukończył 18 lat, musi służyć w OSP. Po wojnie kolejnymi komendantami byli: Józef Biliński, Tadeusz Wołowicz i Mieczysław Kozikowski. Od 2003 roku jednostką kieruje prezes Mariusz Kuszewski.
– Jesteśmy jednostką, która zrzesza w swoich szeregach 14 druhen i 22 druhów. Nie jesteśmy dużą jednostką, ale posiadamy w swoich szeregach w pełni przygotowanych druhów. Naszą bolączką jest stara remiza, o którą dbamy w ramach posiadanych środków. Nie posiadamy samochodu. Czynimy starania, aby go pozyskać. Na ćwiczenia i zawody jeździmy własnymi samochodami. Mamy marzenia i myślimy, że kiedyś w końcu się spełnią. Nie mamy do nikogo pretensji, znamy sytuację finansową gminy. Robimy wszystko, aby godnie reprezentować naszą małą jednostkę – mówił prezes Mariusz Kuszewski.
Mimo kłopotów sprzętowych jednostka OSP Toninek od wielu lat wygrywa gminne zawody sportowo–pożarnicze. To, co najbardziej rzuca się w oczy, to fakt, że członkami jednostki są głównie młodzi ludzie.
– Odkąd prezesem jest pan Kuszewski, prężnie działa nie tylko straż, ale też KGW i rada sołecka. Można powiedzieć, że wszyscy dostaliśmy od niego pozytywnego kopa do działania – powiedziała sołtys Toninka Marzena Sołtys.
Spotkanie stało się okazją do wręczenia wyróżniającym się druhom resortowych odznaczeń. Brązowe medale ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali druhowie: Monika Glaza, Ewelina Kuszewska, Paulina Sołtys, Fabian Kuszewski i Kamil Sołtys. Medale wręczył druh Ryszard Białczyk.
Zaproszeni goście przekazali na ręce prezesa listy gratulacyjne i skromne upominki. Był również urodzinowy tort. Później druhowie bawili się we własnym gronie. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...