stat4u
Bydgoszcz

Prawie 20 milionów złotych na drogi

Robert Lida, 12 kwiecień 2018, 15:13
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek starosta sępoleński, burmistrz Sępólna oraz wójt Sośna otrzymali z rąk wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego promesy na środki, które mają być przeznaczone na przebudowę dróg lokalnych. Powiat zamierza przebudować 21,7 km swoich dróg. Takich pieniędzy nasze samorządy na drogi jeszcze nigdy nie otrzymały. Teraz wszyscy trzymają kciuki za udane przetargi.
Prawie 20 milionów złotych na drogi

Starosta Jarosław Tadych ściska dłoń ministra Jarosława Zielińskiego. www.bip.bydgoszcz.uw.gov.pl

Wręczenie promes odbyło się w bydgoskim urzędzie wojewódzkim. Oprócz ministra Zielińskiego w tej uroczystości wziął udział komendant główny PSP oraz wojewoda kujawsko-pomorski. W sumie rozdano ponad 55 milionów złotych. Są to środki rządowe przeznaczone na likwidację skutków ubiegłorocznej nawałnicy w powiecie sępoleńskim, nakielskim i tucholskim, a dokładnie w infrastrukturze komunalnej samorządów gminnych i powiatowych. Promesy otrzymało 10 gmin i powiatów z przeznaczeniem na trzydzieści osiem zadań inwestycyjnych. W naszym przypadku chodzi o inwestycje drogowe. – Promesa obejmuje 80 procent wartości wnioskowanego zadania. Resztę samorząd dokłada z własnych środków. Pieniądze należy wydać i rozliczyć do końca tego roku – mówi starosta Jarosław Tadych, który odebrał promesę na 16 mln zł. Gmina Sośno otrzymała 2,3 mln zł na drogę Rogalin - Dębowiec oraz drogę w Przepałkowie, od drogi krajowej do hydroforni. Natomiast gmina Sępólno 799 tys. zł na drugi etap budowy drogi Wałdowo - Toboła.
Powiat razem ze swoimi 20 procentami będzie miał do dyspozycji ponad 19 mln zł. Za te pieniądze chce przebudować łącznie 21,7 km dróg na różnych odcinkach. Są to drogi: Trzciany – Wałdowo na odcinku 5,3 km od drogi na wysypisko do skrzyżowania z drogą na Teklanowo w Wałdowie, Kamień – Trzciany na odcinku 2,7 km od posesji nr 70 w Małej Cerkwicy do skrzyżowania z drogą wojewódzką w Trzcianach, Więcbork – Sośno na odcinku od Młynek do Jastrzębca i od Płoskowa do Sośna na łącznej długości 5,5 km, droga Obodowo – Sośno na długości 4 km od Dębin do Sośna, droga Sośno – Wierzchucin Królewski na odcinku 2,2 km od ronda w Sośnie do granicy powiatu, droga Sośno – Wąwelno na odcinku 1,5 km od ronda w Sośnie w kierunku Toninka oraz 1,5 km od zakrętu w Toninku przy leśnictwie do skrzyżowania z drogą na Hutę. Jak widać, zakres prac jest ogromny. W ramach prac przygotowawczych należy wyciąć ponad 1000 drzew. Drzewa muszą być wycięte ze względu na wymóg, jakim jest poszerzenie wnioskowanych dróg do 5,5 metrów. Na jezdnie zostaną ułożone dwie warstwy betonu asfaltowego o łącznej grubości 8 cm.
– W tej chwili trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji. Robimy to własnymi siłami. Niestety, w każdym przypadku jesteśmy uzależnieni od procedury uzyskania decyzji środowiskowych. To po prostu musi trwać. Niemniej, w pierwszej dekadzie maja chciałbym ogłosić przetarg na realizację tego olbrzymiego zadania – mówi Edwin Eckert, dyrektor Zarządu Drogowego w Sępólnie.
Właśnie słowo ,,przetarg” jest tutaj kluczowe. Od jego wyniku zależy to, czy uda się w pełni zrealizować cały plan inwestycyjny, czy być może trzeba będzie go okroić. Czy znajdą się chętni wykonawcy i jakie oferty cenowe zaproponują? To na dziś jest podstawowe pytanie. Tak czy owak, do powiatu wpłyną niespotykane do tej pory środki przeznaczone na drogi. Z tego trzeba się tylko cieszyć. Jakie drogi, zwłaszcza te powiatowe, są każdy widzi – katastrofa.
Jeszcze w tym tygodniu powiat sępoleński złoży u wojewody aplikację o kolejne środki w ramach dodatkowego konkursu na infrastrukturę drogową. Będzie bardzo trudno. Cała pula pieniędzy wynosi 30,5 mln zł, a chętnych wielu.
– Składamy wniosek na drogę Wiśniewka – Lutowo – mówi starosta Tadych. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...