stat4u
Sępólno

Przy ulicy Baczyńskiego powstaną mieszkania na wynajem

Robert Lida, 16 wrzesień 2021, 10:38
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Gmina Sępólno przystąpiła do rządowego programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, który umożliwi powstanie nowych mieszkań komunalnych na wynajem. W planach jest budowa 5-piętrowego bloku z 32 mieszkaniami przy ulicy Baczyńskiego.
Przy ulicy Baczyńskiego  powstaną mieszkania na wynajem

Na tej działce ma powstać 32-mieszkaniowy blok

Po fiasku programu ,,Mieszkanie plus” rząd wprowadza nowy pomysł, który ma ułatwić Polakom dostęp do własnego mieszkania. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa przewiduje powołanie w każdym z 16 województw spółek celowych, których zadaniem będzie budowanie tanich mieszkań na wynajem. Budowa 
w stu procentach będzie finansowana z budżetu państwa.
– Ma to być spółka prawa handlowego, której udziałowcem obligatoryjnie będzie krajowy zasób nieruchomości oraz chętne gminy. W naszym województwie powstają dwa SIM-y. My przystąpiliśmy do spółki bydgoskiej. Akt notarialny powołujący spółkę podpisało siedemnaście gmin z naszego województwa. Teraz trzeba ją zarejestrować w sądzie. Jeszcze we wrześniu ma się odbyć walne zebranie udziałowców, które powoła zarząd spółki oraz radę nadzorczą. Każdy udziałowiec deleguje na walne jedną osobę. Taka osoba musi spełniać takie wymogi jak członkowie rad nadzorczych, dlatego my oddelegowaliśmy panią skarbnik Annę Buchwald, która takie uprawnienia posiada. Każda z gmin otrzymała po 3 miliony złotych z przeznaczeniem na udziały 
w spółce. Te pieniądze są już na koncie gminy Sępólno. Do spółki w formie udziału można wnieść również grunty, na których powstaną mieszkania – mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski.
Mieszkania zaprojektuje i wybuduje spółka, ale jak one będą wyglądać zdecyduje gmina. W przypadku Sępólna ma to być budynek 5-kondygnacyjny z 32 mieszkaniami. Dlaczego zaplanowano 5 pięter? 
W takim przypadku budynek obligatoryjnie musi posiadać windę, 
a mieszkania z dostępem do windy są bardziej atrakcyjne. Po stronie gminy jest wyznaczenie gruntu pod budowę oraz dostarczenie do spółki listy chętnych na mieszkania. Aby znaleźć się na takiej liście, wymagany jest wkład pieniężny w kwocie 10 -15 procent wartości kosztorysowej mieszkania.
– Te pieniądze później mogą być rozliczone  w czynszu lub na poczet przyszłego wykupu, ponieważ taka opcja też istnieje. My niedługo ogłosimy nabór chętnych. Ten rok przeznaczamy na rejestrację i organizację spółki. Przyszły rok ma być przeznaczony na przygotowanie inwestycji, projektów, pozwoleń itp. Natomiast sama budowa to realnie rok 2023. Jest jeszcze wiele niewiadomych. Na przykład nie wiadomo, kto będzie tymi mieszkaniami zarządzał i kto będzie kasował czynsz. Niemniej, ten program wygląda obiecująco, tym bardziej że gmina nie wydaje na ten cel żadnych pieniędzy, a jedynie udostępnia swój grunt – dodaje burmistrz Sępólna.
Sępoleński SIM ma powstać na gminnej działce położonej przy ulicy Baczyńskiego, między siedzibą firmy Shape Wellness Club a garażami.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...