Rekultywację czas zacząć

Robert Środecki, 13 kwiecień 2014, 09:40
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W tym roku rozpocznie się kompleksowa rekultywacja gminnego składowiska odpadów komunalnych w Dalkowie. Gmina otrzyma na ten cel pokaźną dotację ze źródeł zewnętrznych. – Realizacja inwestycji będzie rozłożona w czasie na dwa lata. Poniesiemy minimalne koszty wynoszące zaledwie 5% wartości zadania – informuje Tomasz Fifielski, kierownik Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Więcborku.
Rekultywację czas zacząć

Skład odpadów komunalnych w Dalkowie. Fot. Robert Środecki

Na początku ubiegłego roku w powiecie sępoleńskim rozpoczął się proces zamykania lokalnych składowisk odpadów. Był to skutek wejścia w życie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od 1 lipca 2013 roku samorządy za pośrednictwem firm wyłonionych w przetargach wywożą śmieci do regionalnych punktów zbiórki odpadów. Najbliższe wysypisko, które obsługuje kilka gmin i powiatów znajduje się w Bladowie w pobliżu Tucholi. Po zamknięciu lokalnych składowisk gminy mają obowiązek zrekultywowania nieczynnych wysypisk. To proces bardzo kosztowny i czasochłonny. W październiku 2012 roku Zakład Gospodarki Komunalnej w Więcborku złożył w starostwie wniosek o wydanie zgody na zamknięcie składowiska odpadów w Dalkowie. Został on rozpatrzony pozytywnie. W decyzji wydanej przez dyrektora Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska określono techniczny sposób zamknięcia wysypiska i wyznaczono harmonogram działań. Formalnie wysypisko śmieci w Dalkowie zaprzestało przyjmowania odpadów 30 marca ubiegłego roku. Zamknięcie wysypiska polegać będzie na rekultywacji mającej ograniczyć szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Pierwsze etapy działań więcborskiego samorządu skupią się na rekultywacji technicznej. Uwieńczeniem kosztownego procesu ma być rekultywacja biologiczna polegająca na wykonaniu nasadzeń i siewie trawy. – Z naszych wstępnych szacunków wynika, że rekultywacja składowiska odpadów w Dalkowie może kosztować około 1 mln zł. Zamierzamy ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. Pomoże nam w tym marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – mówił na naszych łamach na początku ubiegłego roku Tomasz Fifielski. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zrobili rozeznanie ile składowisk na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało zamkniętych. – Gminy, które posiadają decyzję o zamknięciu wysypiska, mogą uczestniczyć w projekcie dofinansowania kosztów rekultywacji obiektu. Marszałek województwa w imieniu samorządów wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wsparcie finansowe. Zgłosiliśmy już chęć uczestnictwa w projekcie. Beneficjentem środków będzie zarządca składowiska, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej – dodaje Tomasz Fifielski. Pod koniec marca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu zapadła decyzja o dofinansowaniu rekultywacji 22 składowisk odpadów komunalnych znajdujących się na terenie województwa. Wśród nich jest wysypisko w Dalkowie. – Umowa już została podpisana. Otrzymamy dofinansowanie wynoszące 95% kosztów realizacji zadania, 85% ma pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, 10 % z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Nasz wkład wyniesie zaledwie 5%. W drugiej połowie roku ogłosimy przetarg na wykonanie tego zadania. Realizacja potrwa dwa lata – informuje Fifielski.    
Wiele samorządów lokalnych, które zamknęły wysypiska odpadów zaplanowały w budżetach i wieloletnich prognozach finansowych środki na rekultywację składowisk. Jeśli gminy otrzymają dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych to środki zaplanowane w budżecie będzie można wydatkować na inny cel. Kluczowe decyzje dotyczące dotacji mają zapaść do końca marca bieżącego roku.