Więcbork

Rondo uroczyście otwarte

Robert Środecki, 23 sierpień 2018, 10:05
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegły wtorek w Więcborku odbyło się oficjalne otwarcie nowego ronda na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich. Inwestycja, która ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa kierowców kosztowała 1,9 mln zł i została w całości sfinansowana ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Rondo uroczyście otwarte

Tablicę odsłaniają marszałek województwa, burmistrz Więcborka i starosta sępoleński

Rondo uroczyście otwarte

Marszałek Piotr Całbecki w rozmowie z Janem Antczakiem, sołtysem Runowa

Nowe rondo powstało na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 241 i 242. Inwestycja ma znacząco poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu. W uroczystym otwarciu ronda wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.
– Rondo rozwiązało problem ruchliwego, trudnego i kolizyjnego skrzyżowania w tym miejscu. To kolejne przedsięwzięcie drogowe zrealizowane na tej trasie, łączącej m.in. Kcynię, Nakło, Sępólno Krajeńskie i Tucholę. Przygotowujemy następne, między innymi modernizację odcinka z Sępólna do Tucholi. Pomimo tego, że posiłkujemy się środkami unijnymi, ciągle brakuje pieniędzy na drogi, dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że w kolejnej perspektywie unijnej utworzymy własny bank i będziemy poręczać kredyty na zrealizowanie pozostałych dróg wojewódzkich. Jestem 12 lat marszałkiem i widzę, że musimy zmienić sposób finansowania inwestycji drogowych. Jeżeli nie przyspieszymy tego procesu to potrwa on jeszcze 30 – 40 lat. Liczenie na to, że Unia Europejska nam te drogi zbuduje, jest iluzją. Musimy polegać przede wszystkim na sobie. Chcę bardzo serdecznie podziękować wykonawcom i wszystkim osobom, które nadzorowały wykonanie tej inwestycji. Jest to niewielki fragment drogi wojewódzkiej nr 241. Będziemy kontynuować inwestycję na tej drodze – powiedział podczas uroczystego otwarcia ronda marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
– Dzisiaj spotkaliśmy się po to, żeby otworzyć rondo na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich. Jest to bardzo ważna inwestycja dla naszych mieszkańców i wszystkich użytkowników dróg wojewódzkich. My jako gmina posiadamy ponad 250 kilometrów dróg. W większości są to drogi gruntowe. Poprawa stanu tych dróg jest dla nas ogromnym wyzwaniem. Mamy świadomość tego, że dobre i przejezdne drogi to podstawa egzystencji i rozwoju każdej gminy, dlatego inwestujemy w te drogi. Na przestrzeni kilku lat zwiększyliśmy wydatki na inwestycje drogowe o ponad 100%. W zeszłym roku na inwestycje drogowe wydaliśmy ponad 3,5 mln zł. Każde rondo nosi jakąś nazwę. Na dzień dzisiejszy są dwie propozycje, które będą przedłożone wysokiej radzie na sesji sierpniowej. Pierwsza to propozycja związana z miejscowością Runowo Młyn oraz wizytą prezydenta Mościckiego. Druga propozycja jest związana z Karolewem, z miejscowością na terenie gminy Więcbork, gdzie w 1939 r. powstał niemiecki obóz zagłady. W tym miejscu wymordowano ponad 2000 polskich obywateli. Nie ukrywam, że druga propozycja jest mi zdecydowanie bliższa. Ostateczną decyzję podejmą radni. Ze swojej strony chciałbym bardzo serdecznie podziękować za inwestycję, przy której się w tej chwili znajdujemy. Chciałbym również podziękować za dobrą współpracę, ponieważ efektem tej współpracy jest rozpoczynający się remont ulicy Mickiewicza i ulicy Pocztowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241 – powiedział podczas otwarcia burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.
Podczas uroczystości ważną deklarację złożył Mirosław Kielnik, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. – Nasze najbliższe plany projektowe zakładają przygotowanie odcinka drogi w kierunku miejscowości Wiele i przygotowanie projektów ścieżek rowerowych dla tej gminy – oznajmił.
Po zakończeniu części oficjalnej na chodniku przy skrzyżowaniu toczyły się luźne rozmowy. Sołtys Runowa Jan Antczak zachęcał marszałka i dyrektora zarządu dróg wojewódzkich do podjęcia działań zmierzających do budowy ścieżek rowerowych w kierunku Runowa oraz ścieżki prowadzącej do firmy Gabi-Bis. Zaproszeni goście zapewniali, że są środki na ten cel.
Podczas uroczystego otwarcia ronda zabrakło jednego z mieszkańców Więcborka, który przypisuje sobie wszelkie zasługi związane z realizacją inwestycji. Jak to się stało, że nie otrzymał zaproszenia „na własną imprezę”? Wiemy, że główny budowniczy ronda w tym czasie robił zakupy w pobliskiej Biedronce.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...